Debatt
Låt lovsången ljuda mitt i vår huvudstad den 2 augusti
Lovsångseventet ”Sverige tillber Jesus” i augusti blir första gången på elva år som kristna åter samlas till en manifestation för Jesus mitt i hjärtat av huvudstaden, påpekar skribenten. (Foto från Jesusmanifestation i Kungsträdgården 2014.)
Världen idag/Arkiv
Lovsång förvandlar, förlöser och förenar, och det ligger en särskild kraft i att lovsjunga tillsammans. Det skriver Patrik Sandberg, som sitter i ledningsgruppen för en stor satsning på att i sommar fylla Kungsträdgården i Stockholm med lovsång.
Tänk om vi kunde tala mindre om våra bekymmer och i stället sjunga mer! Bibeln visar gång på gång hur lovsång inte bara förhärligar Gud utan också förändrar omständigheter. När vi riktar våra hjärtan mot himlen, händer något också på jorden. Lovsång är inte bara toner – det är vapen i andlig kamp, det är hjärtats respons på Guds närvaro.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP