Debatt
Frikyrklig pacifism håller inte när
kriget närmar sig
Över 200 000 unga amerikaner, många av dem kristna, dog i andra världskriget för att försvara Europas frihet. Men enligt delar av svensk kristenhet så var dessa, som dog med vapen i hand, alltså dåliga kristna, menar debattören kritiskt.
US Army Signal Corps, Public domain, via Wikimedia Commons
Jag har inte sett någon problematisering av att hundratusentals svenska kristna med hänvisning till sin tro låtit andra stå på muren i deras ställe till landets försvar. Det skriver debattören Bengt-Olof Andersson som menar att frikyrkans syn på värnplikt bör omprövas.
De militära hoten mot vårt land är de största sedan andra världskriget, och därmed får frågan om landets beskydd en förnyad aktualitet. I flera holländska städer finns stora kyrkogårdar där inte holländare vilar utan unga amerikaner som dog för deras frihet, och dessa gravar vårdas och sköts av holländska familjer som ”adopterat” de fallna. Över 200 000 unga amerikaner dog i Europa, många av dem kristna. Men enligt delar av svensk kristenhet så var dessa som dog med vapen i hand alltså dåliga kristna?
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
139,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
229,-
kr/månad
KÖP