Den ekonomiska kollapsen som drabbat USA, och som steg för steg påverkar hela världen, är enligt Barak Obama förorsakad av girighet och oansvarighet. John McCain vill inte vara sämre och ryter att krisen är orsakad av girighet, överdrifter och korruption. Ekonomiprofessorn på Southern Methodist University, Ravi Batra, har länge drivit en kampanj med temat att hela det västerländska ekonomiska systemet är så korrupt att kapitalismen kommer att kollapsa på samma sätt som kommunismen.
När banker, inte bara i vårt närområde, utan också i Sverige börjar upplevas som svajiga, växer förvåningen över att finansexperterna har varit så blinda och oförmögna att ta itu med de problem som alla "redan har varnat för", men som ingen har gjort något åt. Vanliga medborgare som påverkas världen över, undrar hur det kommer att gå med deras fonder, huslån och jobb, inte minst arbetare på Volvo!
Kapitalismens "fader" Adam Smith skulle vända sig i sin grav om han hade kunnat följa Milton Friedmans förenklingar och Alan Greenspans eskapader under de senaste decennierna. Smith kunde nog aldrig föreställa sig att jakten på privat ekonomisk framgång och vinstintresse hos företagen skulle ersätta den grund för moral som hade sin grund i gudstro och som uttrycktes i ödmjukhet och osjälviskhet. För honom betydde självintresse att alla parter: till exempel arbetsgivare, anställda och kunder skulle tjäna lika mycket på en transaktion. Han förutsåg inte heller att tron på Gud och kyrkans inflytande skulle ersättas av det sekulära samhället. Han skrev att det civila samhällets uppgift i verkligheten är att verka för de fattigas försvar emot de rika. Adam Smith var ju professor i moralisk filosofi.
Men när regeringarna nu ska ta till krafttag så gör de det genom att skjuta till pengar, ta kontroll över konkursmässiga institutioner och genom att – äntligen – styra upp reglerna för finansmarknaden. Det kommer inte att räcka. Den ekonomiska krisen, som vi upplever så starkt nu och som tredje världen kämpat med så länge, är en moralisk kris. Vi har varit så fascinerade av ekonomisk tillväxt att vi byggt så stora komplexa system av företag och ekonomiska institutioner så att ingen levande människa har förmåga till överblick. Vi har också alla frestats att ta för oss så mycket som möjligt av festen.
Nu har kyrkan en avgörande uppgift. Parallellt med att vi presenterar det klassiska evangeliet – ja, det finns ett sådant! – behöver vi undervisa om en fungerande livsstil, som grundas på kristna värderingar och som är tillämpbar på 2000-talet. Bibelns undervisning om ekonomi är avsedd att öka den personliga självkänslan och friheten. Vi ger, inte främst för att det finns behov, utan för att vi är skapade till Guds avbild och det är Guds väsen att ge. Generositet, tiondegivande och omsorg om de fattiga blir då ett uttryck mer för en sund självkänsla än ett resultat av dåligt samvete. Som bieffekt frigör det oss från en osund känsla av att det är pengar som ger trygghet.
En annan princip är sparande – det är en så integrerad tanke i Bibeln att Paulus ser det som självklart att kristna föräldrar till och med sparar för sina barns behov. Stor generositet och vist sparande hör till de viktigaste hjälpmedlen vi har som skydd mot girighet, överdrift och korruption. Den finansiella krisen kan mycket väl bli en utmaning till kristenheten att skapa ett positivt, generöst och kreativt alternativ till dysfunktionella ekonomiska system- och vi kommer att behöva det och kan kanske till och med påverka andra i samhället!
Kjell-Axel Johanson
ledarsidan@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP