Nyheter
Kyrkbyggare på ny konferens
På fredagskvällen predikade missionären Carl-Gustaf Severin om mission. ”Jag drömmer om att få vara med ungdomar under de nästa 20 åren, att ta med dem ut på mission”, sa han.
Foto: Jonathan Zetterberg / Livets ord
Drygt 1 100 personer slöt upp när Livets ords purfärska konferens Bygga kyrka ägde rum i helgen.
När Uppsalaförsamlingen tidigare i år meddelade att Ulf Ekmans tidigare årliga vårseminarium upphör, kom samtidigt beskedet att Bygga kyrka flyttas fram några månader för att ersätta det inställda vårseminariet.
Och på torsdagskvällen var den igång med ett kvällsmöte, konferensen som kan beskrivas som en kyrklig motsvarighet till det populära Ted talks-konceptet som innebär föreläsningar om intressanta ämnen – på under 20 minuter. Det var nämligen så lång tid som talarna på de 88 seminarierna på Bygga kyrka hade på sig.
Målgruppen var personer som engagerar sig i en lokal församling och seminarierna var i huvudsak indelade i olika spår, bland annat ett pastoralt, ett socialt, och ett om media och kommunikation.
Under det sociala spåret talade volontären Ingemar Ahlgren på temat "Förstå hemlösa och missbrukare", utifrån sitt eget engagemang i Livets ords sociala arbete.
– Vi har inga pekpinnar och det är inte en evangelisationskampanj när vi står på torget och möter dem varje helg, utan många gånger handlar det bara om att vara där och lyssna på dem, sa han.
Pastorn Niclas Strindell delade i sitt seminarium med sig av några grundpelare i själavård.
– Det är viktigt att vi som själavårdare tror att Gud vill något gott med konfidenten som vi möter. Vad är din vision för den människa som du sitter framför? Först och främst vill Gud göra henne hel, sa Niclas Strindell.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP