Politik
Firade 7 oktober-attacken – finns på Vänsterpartiets valsedlar
Flera personer som firade Hamas terroristattack mot Israel den 7 oktober 2023 återfinns på Vänsterpartiets valsedlar, enligt en granskning som Expressen gjort. Bilden är från en propalestinsk sammankomst i Helsingborg.
Johan Nilsson/TT
Flera politiker som kandiderar för Vänsterpartiet deltog i firande av Hamas terrorattack mot Israel, avslöjar Expressen. Tunga ministrar menar att detta visar på ett utbrett problem inom partiet.
Företrädare för V anser att anklagelserna är ”horribla”, men antyder att kandidaterna kan komma att strykas från vallistorna.
Expressen uppger att flera av V:s kandidater i Helsingborg firade Hamas attack mot Israel den 7 oktober 2023. Under firandet, som arrangerades av Palestinska kvinnoförbundet, kläddes barn i militärkläder och skanderades det slagord till stöd för Hamas.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
139,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
229,-
kr/månad
KÖP