Herren ska bevara dig från allt ont, han ska bevara din själ. Herren ska bevara din utgång och din ingång, från nu och till evig tid.
Psaltaren 121:7-8

Världen idag

Ljumhet när kristna pastorer böjer sig för Gardells villolära

Jonas Gardells piska viner över bibeltroende kristna och många väljer att huka sig för den, ty den är aggressiv. Det skriver Holger Nilsson apropå den aktuella debatten om Bibelns syn på homosexuell utlevnad.

Debatt · Publicerad 00:00, 23 jun 2021
Detta är en opinionstext. Åsikterna som uttrycks är skribentens egna.

I ett fränt personligt angrepp startade Jonas Gardell en debatt i Expressen. Angreppet var riktat emot Stefan Swärd och debatten handlar om hur kristna ska se på utövande av homosexualitet. 

Det är inte första gången som Gardell angriper dem som inte delar hans åsikter. Han har även angripit grundläggande kristen tro i sina böcker Om Gud och Om Jesus. Dessa är vilseledande och leder människor till fel uppfattning om kristen tro – därför är Gardell en heretiker, villolärare.

Han går nu vidare genom att angripa bibeltroende kristna för att de inte delar hans uppfattning. Det är ganska logiskt eftersom han inte är en bibeltroende, utan har sin egen tro som skiljer sig från klassisk kristen tro. Att lyssna till Gardell leder inte till andlig klarhet utan till förvillelse.

Att han sedan inte kan respektera att det finns de som håller fast vid Guds ord som vägledande för kristen tro och leverne, det är hans val. Däremot finns det ingen anledning för kristna att dansa efter Gardells pipa och hans uppfattningar. Hans piska viner över bibeltroende kristna och många väljer att huka sig för den, ty den är aggressiv. Det är då lätt att välja att bli tyst.

Det är också så många pastorer och kristna debattörer gör i denna fråga, för man vill inte bli föremål för motsägelse; man tiger. Man vill hellre bli aktad av människor som tolerant. 

Här behöver vi påminna oss om vad Gud sade profetiskt genom sin tjänare David Wilkerson, då han frambar sitt budskap i Filadelfiakyrkan i Stockholm 2004. Så här löd det budskap som kan kopplas till detta med att vara tolerant och vad Gud sade om det: 

”Ni evangeliska kristna har kommit till denna punkt där ni har sken av gudsfruktan, men ni har förlorat kraften, smörjelsen från den helige Ande, på grund av apati. Ni är tillfredsställda med att komma till Guds hus och liksom gå igenom programmet, formaliteterna och organisera och försöka att vinna makt och auktoritet i samhället. Ni har blivit toleranta och det är vad Gud hör både från kyrkan och från samhällets toppar är: ’Vi är toleranta.’ ’Nej’, säger Gud, 'ni är ljumma. Ni accepterar att ni inte får tala emot homosexualitet från era talarstolar.'”

Här har vi möjligheten att välja att vara toleranta – men då får vi också finna oss i att få del av det allvarliga budskapet om att vara ljumma. Allvarligt är den rätta benämningen för att vara ljum, vi borde alla inse det när vi tar del av vad Gud har sagt: ”Men eftersom du är ljum och varken varm eller kall ska ska jag spy ut dig ur min mun” (Upp 3:16).

När det gäller den aktuella debatten om att utöva homosexualitet så är det viktigt att det är Guds ord som får komma till tals:  ”Vet ni inte att orättfärdiga inte ska få ärva Guds rike? Bedra inte er själva! Varken sexuellt omoraliska eller avgudadyrkare, varken äktenskapsbrytare eller de som utövar homosexualitet eller som låter sig utnyttjas för sådant ...” (1 Kor 6:9).

När det alltså handlar om homosexualitet så citerar jag återigen det som står skrivet här: ”... de som utövar homosexualitet eller som låter sig utnyttjas för sådant ...” Tydligare än så kan det inte uttryckas.

Guds ord har talat angående denna synd och även de andra som omnämns i versen. Vi fördömer därmed inte homosexuella – vi ska älska alla människor, naturligtvis också dessa. 

Den verkliga kärleken har Gud visat genom att han sände Jesus till världen för att dö för våra synder, även då homosexuella. Det finns frälsning för heterosexuella likaväl som homosexuella, då man omvänder sig till Gud och vill leva efter hans ord. Det är det goda och frigörande budskapet för alla. Omvändelse är alltså nyckeln för alla människor.  

Men Gardell menar och framhåller att man inte behöver omvända sig. Det är dock inte Bibelns budskap, det kallar alla till omvändelse – heterosexuella såväl som homosexuella.

Det finns frälsning för heterosexuella likaväl som homosexuella, då man omvänder sig till Gud och vill leva efter hans ord

Migrationsfrågor kräver klokskap snarare än känsloreaktioner

Ledare All politik och myndighetsutövning innebär att försöka finna rätt balans mellan flera olika... lördag 30/9 00:10

Änglar – finns de verkligen?

Församlingen sjunger tillsammans: ”Glöm inte bort att änglarna finns, att de är här för att se hur... lördag 30/9 00:00

Sverige ska införa fängelser för ungdomar

Brott. Regeringen går vidare med att inrätta ungdomsfängelser. Kriminalvården får nu i uppdrag att påbörja... fredag 29/9 19:00

USA behöver lyfta sig inför nytt presidentval

Ledare Så hänger då det offentliga USA återigen halvvägs ut över stupkanten efter politisk osämja. Och med... fredag 29/9 00:10