Debatt
Även ensamheten skördar liv under coronapandemin
Stockholm är Europas ensammaste stad, med flest singelhushåll i hela Europa, och ensamheten är extra påtaglig nu under coronatider. Social distansering är en nödvändighet för minskad smittspridning, men något som får världens ensammaste folk att bli ännu mera ensamma, skriver Cilla Eriksson.
Ensamheten var redan före coronautbrottet ett utbrett problem i vårt land, och de ytterligare uppmaningarna till begränsade sociala kontakter riskerar nu få ödesdigra konsekvenser, särskilt för singelhushåll.
Hur påverkar det oss, när arbetsplatser, gym, kyrkor och andra naturliga arenor för social interaktion stängs ner? Vi vet att det finns en stark koppling mellan ensamhet och psykisk ohälsa. Studier som precis har släppts från Uppsala universitet visar att just nu lider 46 procent av befolkningen av dåligt psykiskt mående i Sverige.
Vad händer i en stad som Stockholm, huvudstaden med flest singelhushåll i Europa, när de sociala arenorna försvinner? Resultatet blir depression i olika former när världens ensammaste folk blir ännu mera ensamma.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP