Nyheter
Kina kväver religionsfriheten på internet
Från och med den 1 mars kommer det krävas licens för att få sprida religiös information via internet i Kina. Tillståndet kan dessutom bara tilldelas aktörer inom de statskontrollerade religiösa organisationerna, och gäller enbart deras egna sajter och forum.
I mitten av december rapporterade Världen idag att det kinesiska kommunistpartiet haft en nationell konferens om religiöst arbete, för första gången på fem år.
Under konferensen förklarade Kinas president, Xi Jinping, att landet måste ”insistera på att förena de religiöst troende massorna runt partiet och regeringen”, och nämnde specifikt att kontrollen av spridning av religiös information via internet skulle stärkas.
Hur denna ökade kontroll ska gå till har nu offentliggjorts i ett dokument från de kinesiska myndigheterna, rubricerat ”Administrativa åtgärder för religiösa informationstjänster på internet”, rapporterar religionsfrihetsmagasinet Bitter Winter.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP