Debatt

Konsten att baka sig till frihet

Biljana Plavsic, dömd för brott mot mänskligheten, friges villkorligt tisdag den 27 oktober från ett svenskt fängelse. Samma dag fyller min dotter år. Min snart elvaåriga dotter undrar frustrerat över att en person, som sett till att
200 000 avrättats – de flesta civila –, drivit en miljon (!) människor på flykt och sönderbombat ett land, bara kan "åka hem", efter drygt sex år i fängelse.
Jag kan heller inte fatta. Men så är det, för så beslutade den svenska regeringen i enighet med krigsförbrytartribunalen.
Enligt Haagdomstolens ordförande, Patrick Robinson, uppvisar Plavsic "avsevärda tecken på att ha rehabiliterats" och har tagit ansvar för sina brott.
– Hon har deltagit i fängelsets promenader och har sysselsatt sig med matlagning och bakning, säger han, enligt AFP.

Men då så... hon har bakat! Därmed har hon ännu en gång bevisat vilken duktig manipulatör hon är.
Få har lyckats så bra som hon: starta krig med etnisk rensning, sedan erkänna sin skuld, välja att avtjäna sitt straff i Sverige och snabbt bli fri. Varken Milosevic, Karadzic eller Mladic var så beräknande och sluga. Milosevic är i dag död, Karadzic i fängelse och Mladic ständigt på flykt.
Plavsic kan däremot åka hem och... baka. Hon, som från början lovade bli den första att dö för drömmen om stora Serbien. Min hemstad, Sarajevo, är sönderbombad tack vare henne. Mina barn minns de gula banden längs vägar och ängar. Där fick man inte gå. Minor väntade på barn med spring i benen.

Gamla sår rivs upp på nytt och tron på rättvisa känns långt borta. Hade människors liv varit mer värda om det rört sig om amerikanska eller svenska offer?
Sex år sitter man ju inne för bankrån eller narkotikasmuggling. 200 000 människor någon annanstans är inte lika mycket värda, så mycket fattar jag. De är en klumpsumma, en etnisk grupp människor, fraktade på lastbilar, torterade
i koncentrationsläger, upphittade i massgravar för att till slut bli en ungefärlig siffra.
Glömde jag att berätta att de var muslimer?
Som president för Republika Srpska i början av 1990-talet var Biljana Plavsic hjärnan bakom politiken. Som professor i biologi beskrev hon Bosniens muslimer som genetiska misstag i den serbiska kroppen, samt att utrensningen av dem är ett sätt att låta naturen ha sin gång.
Till och med den dåvarande serbiska presidenten, Milosevic, (senare själv åtalad i Haag) tyckte att hon var för radikal i sin rashets. Bilder av hur hon klev över döda kroppar för att omfamna den beryktade brottslingen Zeljko Raznatovic Arkan (själv efterlyst i Sverige för väpnat rån), chockade många, när de spreds över världen 1992.

Men snart är hon fri. Folkmord, medverkan till folkmord, utrotning, mord, avsiktligt dödande, förföljelse, deportering och inhumana handlingar mot bosniska muslimer, kroater och andra icke-serber i 37 kommuner i Bosnien-Hercegovina var visserligen åtalspunkterna. Men hon kan också baka!
Nu ska jag planera min dotters kalas och ... nej, jag har ingen lust att baka. Jag köper färdigt. Och Biljana åker hem som en folkhjälte.

Ljiljana Erickson
av Kammarkollegiet auktoriserad tolk i bosniska, kroatiska och serbiska

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS