Opinion

Icke-kristen nationalegoism

Även om Sverigedemokraterna (SD) har en retorik som delvispåminner om den kristdemokratiska, har partiet inte alls en kristengrundsyn. Det övergripande temat i SD:s partiprogram är istället dennationalistiska principen: ett upphöjande av det svenska och enproblematisering av invandringen – tankegångar som slår igenom på sågott som alla politiska sakområden. I SD:s principprogram eftersträvasen hög grad av etnisk och kulturell likhet och ett Sverige som ärbefolkningsmässigt homogent. Partiet varnar för "kränkningar av dennationalistiska principen" och vill låta "alla folk vara herrar i egethus". Svensk är den som av sig själv och som av andrauppfattas somsvensk. Omfattande invandring ses som en elakartad "kränkning" av dennationalistiska principen. När "etniska enklaver" uppstår förespråkasåtervandring eller assimilering -att de som invandrat tar till sigmajoritetskulturen och på sikt uppgår i nationen.

Partiet ser invandringen
som den viktigaste orsaken till samhälletsproblem:Krafttag mot brottsligheten handlar bland annat om att "utvisaalla utlänningar som begår grova eller upprepade brott och låta dessaavtjäna sina straff i hemlandet." När partiet vill värna om djurenhandlar det om att motverka den "inhumana smugglingen av bland annatlevande hundvalpar" och förbud mot "alla former av religiösritualslakt" – som om konventionellt slaktade djur skulle må så mycketbättre när de avlivas. Partiet vill även avveckla denskattefinansierade hemspråksundervisningen och förbjuda tvångsäktenskap"som är vanligt förekommande inom vissa invandrargrupper".

Ord som "kristen", "kyrka" eller "kristendom" nämns varken iSD:s principprogram, i Valmanifestet inför valet 2006 eller i de olikahandlingsprogrammen. Svenska kyrkan ska dock ha en särställning blandtrossamfunden då "dess öde är en angelägenhet för alla svenskar."Partiet är negativ till adoptioner och menar att "varje barn så långtdet är möjligt skall få växa upp under goda förhållanden med sitt egetfolk i sitt eget land." SD vill att det statliga adoptionsstödet slopasvid utländska adoptioner. Partiet har sina rötter i organisationenBevara Sverige svenskt (BSS). När partiet bildades år 1988 blev AndersKlarström, avhoppad från Nordiska Rikspartiet, förste partiledare.Under hans ledarskap blev SD:s partistyrelse en tummelplats föraktivister som var dubbelorganiserade i olika nazistiska grupper. Sedan1999 tar partiet officiellt avstånd från nazismen.

Familjens värde lyfts i första hand fram som en konsekvens avdenna betoning på svenskhetens betydelse. Är anledningen till att SDvill skärpa den svenska abortlagstiftningen att partiet vill ökaantalet "riktiga" svenskar – alltså inte endast ett generellt försvarför människovärdet? En sund uppskattning av vårt land och en kritiskdebatt om en misslyckad invandrings- och integrationspolitik är en sak.Men SD:s generaliserande problematisering av icke-svenskar ochicke-kritiska hyllningar till svenskheten är något helt annat. Det ärett uttryck för en nationalegoism som inte har något som helst medkristendom att göra.Ruben Agnarsson
ledarsidan@varldenidag.se

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS