Debatt

Guds bud ingenting för sekulariserad kyrka

Vi märker gång på gång att det sekulära samhällets värderingar och kultur får allt större inflytande och tvingar kyrkan till anpassning och eftergift. "Kyrkan måste följa med i tiden", hörs det allt oftare nu. Ja, formen måste förändras för att nå människor i dag, men innehållet, själva budskapet, kan inte anpassas till vad "som kittlar folk
i öronen". Bibeln är mycket tydlig på den punkten: "anpassa er inte efter denna världen".
Det viktigaste budet enligt Jesus är: "Du ska älska Herren, din Gud av hela ditt hjärta, förstånd och vilja. Sedan kommer detta: "Du skall älska din nästa som dig själv". Kärleken till Gud omfattar också hans ord och vilja". Älskar jag Gud, så håller jag hans bud.
Enligt Bibeln är äktenskapet till för man och kvinna. Det har alltid varit kyrkans inställning och lära. För att vara politiskt korrekt, har nu olika "kyrkomöten" fattat ett mera tidsanpassat beslut. Man öppnar dörren för vigsel av samkönade par! Här pressar samhället på, och tvingar kyrkan till en mera vidsynt inställning, där all kärlek likställs, "för Gud är ju kärlek". Men Gud är inte alla slags kärlek.

Jag är djupt bedrövad över att dessa konferenser inte tar strid för Guds ord. Med ett leende på läpparna säger den postmoderna kristna människan: "Förr trodde man så ja, nu vet vi att...". Så har kyrkliga ledare hjälpt till att anpassa gudsbilden efter nutiden. Men det innebär att man vill tvinga Gud att ändra sin karaktär från ren oförfalskad helighet, i syfte att godta den postmoderna människans omdefinierade sanningsbegrepp. Problemet är inte samhällets sekularisering, utan kyrkans!

Arne Brännström
Lidköping

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS