Nyheter
Virtuella ljus vältända
När en besökare tänder ett virtuellt ljus på Svenska kyrkans bönewebb tänds samtidigt ett ljus i ett träd på en kyrkogård. Med hjälp av webbkameror uppsatta vid kyrkogårdarna kan besökaren samtidigt se sitt ljus tändas i ett av träden. Bilden är från Hedvig Eleonora kyrka i Stockholm.
Foto: Per Myrehed/Svenska kyrkan Ikon
Satsningen på virtuella digitala ljus på kyrkogårdar blev succé under helgen.Över 100 000 besök på Svenska kyrkans bönewebbplats och 24 000 tända ljus.
I Allhelgonahelgen lanserade Svenska kyrkan för första gången möjligheten att tända "virtuella ljus" på fyra kyrkogårdar i Sverige.
Det var totalt 580 ledlampor som placerats i träd på kyrkogårdarna och som kunde tändas via Svenska kyrkans webbplats Bönewebben. Webbkameror gjorde det möjligt för användaren att direkt se lampan tändas. Ljusen "brann" i allt från tre till trettio minuter, beroende på hur högt tryck det var på webbplatsen.
Enligt Svenska kyrkan tändes totalt 24 000 virtuella ljus under helgen.
– Vi är överväldigade och tagna över att så många valt att uttrycka sin sorg, längtan och tacksamhet genom att tända ljus via bönewebben under helgen. Bönen spränger alla gränser och allt som nu delats i böner och ljuständning visar både på det alldeles unika i vars och ens situation, och på det gemensamma. Vi möts i djupet av vår mänsklighet och andlighet, säger Svenska kyrkans kommunikationschef Gunnar Sjöberg, i ett pressmeddelande.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
139,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
229,-
kr/månad
KÖP