Nyheter
Paludan får avslag i Örebro och Trollhättan
Danska högerextremisten Rasmus Paludan vill hålla manifes- tationer i Trollhättan och Örebro på valborg.
Foto: Johan Nilsson/TT
Danska högerextremisten Rasmus Paludan får avslag på sina ansökningar om manifestationer i Trollhättan och Örebro på lördag den 30 april. Polisen anser i båda fallen att ansökan kommit in för sent för att hinna behandlas.
Rasmus Paludan har skickat in en ansökan om att demonstrera ännu en gång i Örebro, rapporterar SVT Örebro. Under långfredagen utbröt ett upplopp i stadsdelen efter att Paludan beviljats tillstånd att demonstrera i staden.
En ansökan har också skickats in som avser stadsdelen Kronogården, eller på annan plats i Trollhättan, skriver TTELA. Han fick dock avslag från polisen samma dag. Polisen hänvisar till att ansökan helst ska skickas in en vecka i förväg för att de ska kunna genomföra en prövning av ordning och säkerhet som krävs för ärendet. Beslutet kan överklagas till förvaltningsrätten.
”Rätten att uttrycka och manifestera sina åsikter har ett starkt skydd i grundlagen och att värna demokratin ingår i polisens uppdrag. Men enligt ordningslagen ska ansökan göras skriftligen i god tid.”, skriver polismyndigheten på sin hemsida.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP