Nyheter
Media ”balanserade” om kyrka och homosexualitet
När svenska folket ska bedöma mediernas rapportering om kristendom menar en majoritet att det sker på ett sakligt sätt. Det visar årets Förtroendebarometern där man också kan se att svenskarnas har större förtroende för H&M än Svenska kyrkan.
I barometern har de tillfrågade bland annat fått svara på hur de anser att media speglar olika företeelser i samhället. "Allmänt sett, vad anser du om svenska massmediers rapportering om..." lyder frågan som sedan följs av tio förslag: sjukvården, bankerna, kunga-huset, homosexuella, islam, kristendom, fackliga organisationer, EU, regeringen och invandrare. Den andel som anser att rapporteringen varken är för positiv eller för negativ, det vill säga balanserad, är högst när det gäller homosexuella där 64 procent anser att rapporteringen är saklig, och kristendom där motsvarande siffra är 63 procent. 21 procent av de tillfrågade anser att kristendom framställs för negativt i media och 16 procent tycker tvärtom att det speglas för positivt. Detta kan jämföras med islam som 47 procent anser att det rapporteras sakligt om.
– Här uppfattar människor att rapporteringen är balanserad, eller så kan man vara osäker kring hur de här grupperna speglas i media och man väljer därför att ange att det varken är positivt eller negativt, säger Lennart Weibull, professor vid Göteborgs universitet om arbetat med undersökningen.
Mest obalanserat anser de svarande att kungahuset framställs i svensk media, 46 procent menar att det visas för negativt i svensk media.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP