Nyheter

Extra stöd till föräldrar som väntar eller fått barn

Med rätt stöd tidigt blir det lättare för föräldrar att hantera både sitt lilla barn, den nya vardagen och omgivningens reaktioner, menar Svenska downföreningen. Bilden visar ett barn med Downs syndrom som lär sig spela handboll. Foto Jurek Holzer / SvD / TT

Många nyblivna föräldrar till ett barn med Downs syndrom hamnar i en djup kris i samband med förlossningen. Det vill Svenska Downföreningen motverka genom ett projekt som ska ge ett samlat stöd snabbt.

– Att få veta att man har fått eller väntar ett barn med Downs syndrom kan ofta vara en chock och då behöver man inte bara en praktisk medicinsk bedömning, utan ett mänskligt stöd, säger Hanna Andersson, styrelsemedlem i Svenska Downföreningen och den som ansvarar för projektet.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS