Kultur
Amerikanska presidenter och deras relation till Israel
President Harry Truman hade goda relationer till judar på hemmaplan och var väl insatt i den bibliska historien. Välviljan mot ett möjliggörande av en stat för judarna i mandatet Palestina låg djupt hos honom. 1948 blev det verklighet, skriver Kjell O Lejon.
Stödet för Israel har länge varit en viktig fråga för många kristna i USA. Såväl republikanska som demokratiska presidenter har ofta visat på en tydlig pro-israelisk hållning.
Demokraten Woodrow Wilson, den första från sydstaterna som blev USA:s president efter inbördeskriget, stödde från oktober 1917 den brittiska Balfourdeklaration, som publicerades den 2 november samma år och utlovade ett brittiskt stöd för upprättande av ett nationellt hem för det judiska folket i mandatet Palestina.
Bakom detta låg Wilsons uppfattning om USA som ”det nya Israel” och den så kallade ”restorationismen”, tanken på att judarna skulle återvända till sitt utlovade land.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP