Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Opinion arrow Kommentar: Sex smaklöst utan kärlek
2010-05-12 06:15

Kommentar: Sex smaklöst utan kärlek

Två av tre svenska ungdomar mellan 15 och 20 år har haft oskyddat sex. Det avslöjar RFSU, som gjort en undersökning om de nordiska sexvanorna. En för hög siffra, anser de, och det har de ju rätt i. Men med tanke på att det är RFSU som i mångt och mycket har styrt sexualupplysningen under de senaste decennierna ger siffrorna anledning till en rejäl portion självrannsakan. Hur står det egentligen till med sexualupplysningen - och hur står det till med sexualmoralen?
Jag vet. Sexualmoral är fult, fel och förfärligt. Den som ens vågar andas om att man bör iaktta en viss försiktighet med sina utsvävningar blir genast kategoriserad som reaktionär och kärlekslös. Men bara för att ett ord blir omodernt innebär det inte att begreppet i sig mister sin betydelse. Det visar inte bara ovan nämnda siffror – utan också det faktum att svenskarna, enligt samma undersökning, är det folk som är mest missnöjda med sitt sexliv.
Det är inte det minsta förvånande. Sex och kärlek hänger så intimt samman att sexakten börjar halta betänkligt om man tar bort kärleken. Ändå är det just detta som skett, och fortfarande sker, i Sverige. Vi översvämmas av sex och av budskapet att sex uteslutande är vackert och fint. Men riktigt så enkelt är det inte.

I kärleksfulla relationer, som bygger på djup, insikt och förståelse, är sex det kanske mest innerliga beviset på att två människor hör samman. Men när sex blir en rätt som serveras för sig blir det ganska smaklöst, ofta destruktivt och utan den där goda eftersmaken som det får när den serveras med kärlek.
Man skulle kunna tänka sig att det de missnöjda drömmer om är fördjupade kärleksrelationer, där kärleken får vara med på ett hörn. Men inte då. RFSU:s undersökning visar att det är gruppsex som står högst på listan hos de svenska män och kvinnor som är missnöjda med sitt sexliv. Men det är inte så märkligt som det kanske kan låta. I ett samhälle så översexualiserat som Sverige är, befästs tron på att sexlivet kan förbättras endast om man tänjer ut gränserna mer och mer. I dag drömmar om gruppsex - i morgon… Ja, vad? Allt är okej – ingenting är tabu. Prova på bara, för att ha sex är inte märkvärdigare än att knapra i sig ett äpple.

När någon dristar sig att kritisera RFSU för deras extremliberala sexualundervisning, hävdar de envist att de diskuterar sex med de unga utifrån de ungas egen verklighet. Men det är inte helt med sanningen överensstämmande. De ungas verklighet skapas nämligen av vuxna förebilder. Det är ju inte 15-åriga högstadieelever som skapat det översexualiserade samhället, utan de vuxna. Och när de vuxna förebilderna låter sin egen bristande sexualmoral styra över förnuftet, går även de ungas verklighet överstyr. Sex blir lösningen på allt, och ju mer avancerat sex desto bättre. Mot den destruktiviteten hjälper ingen upplysning i världen, det har RFSU klart och tydligt visat under de senaste decennierna.
Vad Sverige behöver är människor som vågar stå upp för en sund sexualmoral och som vågar hävda de ungas rätt till kärlek före sex. Först då kan den onda spiralen brytas. Först då blir sex vackert och innerligt igen.

Bitte Assarmo
debattör och fri skribent
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Lilith  - Stackars Bitte....   |2010-05-25 21:34:50
---har tydligen dåliga erfarenheter av kärlekslöst sex. Men det innebär inte att alla andra omfattas av detsamma. Oavsett vilket, har hon ingen rätt att moralisera över andra människors val. Låt var och en sköta sitt, så länge ingen skadas. Varför är kristna så sexualfixerade? Kanske för att de drömmer om det "förbjudna", i likhet med alla avslöjade pedofilpräster. Förbjuden frukt smakar bäst. Men säg inget till någon annan.
Johan   |2010-05-17 16:28:08
Tania o Harriet!
Naturligtvis kan människor välja själva hur de vill leva och det gör de flesta! Det som är människans grundproblem är att hon väljer att leva sitt liv oberoende av Guds vilja. Det som krävs för att bli frälst är att man beräknar kostnaden för att låta Gud bestämma i ens liv istället.
Dvs att man tar emot en ny regim i sitt liv, nämligen Jesu herravälde. Gör man det så blir man frälst och då kan man inte längre leva hur som helst. Gud har tydligt i sitt ord, Bibeln, talat om hur vi ska hantera sexualiteten. Vill man vara Jesu efterföljare, så får sexualiteten endast förekomma i äktenskapet mellan en man och en kvinna.
Tonia   |2010-05-13 21:05:59
Jag tycker att det är upp till var och en att välja hur de vill ha sitt sexliv. Med en annan kvinna, en annan man, eller kanske med flera? Eller kanske vill man inte ha någon, och det ska också vara OK. Så länge det är ens egna val. Det är bra att Sverige är så öppet, man ska inte behöva känna skam för att man bejakar sexualdriften då det är något biologiskt uppenbart.
Harriet Bouvin  - VarifrÃ¥n fÃ¥r vi värderingarna dÃ¥?   |2010-05-13 05:49:30
Uttryck som "vackert" och "innerligt" handlar om värderingar o varifrån inhämtar vi dessa? Hemifrån under uppväxten, lämpligen. Sex är smaklöst utan kärlek, anser skribenten men uppenbarligen inte för vissa. Människor har olika smak, vilket är ett faktum som är lite svårt att förändra, om nu inte de önskade värdena grundläggs från början. Ditt bidrag till en bättre värld lämnar du som i första hand tillser att lära ut höga normer åt de egna barnen.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Läs även:

Sök på varldenidag.se