Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Sparkad israelvän får tillbaka chefsjobbet
2009-12-23 05:15

Sparkad israelvän får tillbaka chefsjobbet

Migrationsverket ger tillbaka jobbet till den chef som sparkades på grund av sitt stöd till demokratin Israel.
– Detta är en fantastisk upprättelse för mig och för statsanställdas rätt till yttrandefrihet, säger Lennart Eriksson till Världen idag.


Man får som statsanställd uttrycka öppet stöd till Israels rätt att existera. Den slutsatsen drar Lennart Eriksson, som nu återfår sitt arbete som enhetschef på Migrationsverket. Foto: ArkivI ett färskt förlikningsavtal förklarar Migrationsverket att man ”inte längre gör gällande de påståenden som anförts mot Lennart Eriksson”. Uppgörelsen innebär att Eriksson får tillbaka sitt jobb som enhetschef från och med nyår.
– Det känns mycket bra, skrattar Lennart Eriksson.
Själv menar han att det var JO:s kritik nyligen mot Migrationsverkets beslut som blev avgörande. Där fastslogs att verkets ingripande mot Eriksson var ett grundlagsbrott.
Och nu backar alltså den statliga myndigheten.
– Migrationsverket har gjort det enda hederliga och  visat att man kan ändra sig, framhåller Eriksson.

För honom innebär förlikningen med Migrationsverket en upprättelse.
– Det visar att man har rätt till yttrandefrihet, även som anställd vid Migrationsverket. Det visar också att man som statsanställd kan stödja staten Israels rätt att existera.
– På så vis har något gott ändå kommit ur allt detta, säger han.
Det var Lennart Erikssons dåvarande chef, Eugene Palmér, som sommaren 2007 beslöt att degradera Eriksson till en lägre tjänst inom verket. Orsaken var bland annat Erikssons öppna stöd till demokratin Israel på sin personliga hemsida.

Lennart Eriksson svarade med att göra rättssak av fallet och i tingsrätten fick han rätt. Genom ett formellt förfarande kunde Migrationsverket ändå undgå att ta tillbaka Eriksson.
I stället tvingades Eriksson för ett år sedan att lämna Migrationsverket helt. Han löstes ut mot ett ekonomiskt skadestånd.
När Lennart Eriksson nu återfår sitt jobb, måste han också betala tillbaka en del av pengarna. Men detta är mindre viktigt, anser Eriksson, som nu kan lämna två och ett halvt års lidande bakom sig.
– Nu är det över, säger han.

Jonas Adolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Dille  - Hets mot demokratin   |2010-05-10 20:53:34
Helt sanslöst att det måste till en JO-granskning för att en myndighet ska inse och tillämpa grundlagens regler.
Slutsatsen måste bli att myndighetscheferna inte alltid är kapabla att ens tillämpa grundlagen i sina beslut och åtgärder.

Vad hände med denna Palmér? Fick han behålla sin tjänst? Hur graverande anses brott mot de mänskliga rättigheterna, t ex av ifrågavarande slag, vara i statsförvaltningen?

Min gissning är att lärdomarna från DDR slagit igenom så till den grad att det inte är graverande alls. Samtidigt hycklar PK indignation mot motsvarande brott i andra länder så till den grad att Sverige blivit ett mycket populärt asylland, ett land där bara fem procent är flyktingar enligt FN:s bestämmelser.

Ja lärdomarna från DDR har slagit rot i vårt fosterland.
Patrick Engström  - Det var roligt för Sveriges del     |2009-12-28 20:08:42
och för de smås arbeten emot PKs egna lagar oavsett lärohus.
Mötet med G. Solara Runedbys text var gräddan på kakan. Tack!
Marcus S  - Underbart   |2009-12-27 10:17:39
Underbart. Vi behöver fler sådana kämpar i samhället som 1 vågar stå upp för sanningen 2 strider för den på ett rätt och bra sätt.

Good go Lennart E, vi är alla stolta å dina vägnar.
Lorenzo  - Ifraan en i förskingringen     |2009-12-27 01:06:33
Grattis Lennart Eriksson! Men vem är
denne Eugene Palmér, som verkar vara
den som aasamkade detta lidande?! Tacksam om naagon berättar om och vem denne individ är!!
Bo Rönn  - Toujours l'audace!   |2009-12-25 12:31:05
Tackar vår skapare för Modiga och Rättframma svenskar.
catrine manhof  - Bra att Eriksson fick rätt   |2009-12-23 15:43:49
Bra att Eriksson fick rätt i slutändan efter en lång "David och Goliat-kamp". Skönt att någon vågar stå upp för sina rättigheter och för demokratin.Bra kämpat!!
God Jul!
/C.
Berit Thomsen  - Halleluja!   |2009-12-23 14:33:04
Jag blev sa° glad över denna nyhet. Vi gratulera Lennart Eriksson till att ha fa°tt jobbet tillbaka och till att inte ha gett upp.
Grattis ocksa° Migrationsverket till ett klokt beslut!

BERIT THOMSEN
Tyskland
Pastorsfamiljen NILS ALVAR  - VI GRATULERAR TILL SEGRARNA     |2009-12-23 13:36:03
VI GRATULERAR TILL SEGRARNA för Israel vännen och Chefen på Migrationsverket på alla områden där han vunnit mot inhumana, oseriösa, omoraliska överordnare som sparkade honom.
Rättvisan och rättstryggheten skall alltid segra mot ohederlighet etc.
Och tusen tack till Världen Idag som också kämpat för vår Israel vän.
Gunilla Solara Runedby  - Israelvän   |2009-12-23 12:48:09
Är detta verkligen Sverige.. Att detta hänt? Absurt. Precis som i vilket annat diktaturland som helst. (förutom efterspelet). Var kommer allt detta Israelhat ifrån. Och denna dyrkan av allt islamskt? Människors behov av att få ur sig sina aggresioner och besvikelser, att få döma, riktas mot någon som de vet - inte slår tillbaka. De korsfäster Jesus om och om igen...Den mångtusenåriga bördan av syndabock är dock på väg att upplösas, genom att Israel och judarna nu äntligen tar sin rättmätiga plats på Jorden.De kryper inte till korset längre .De låter inte allt sitt lidande utmynna i hat elle kastar skulden på någon. De bejakar nu sin rätt till det Liv som Skapelsekraften avsett att vi skall leva Det är en Ny Tid nu. Israel skall frälsa den värld som korsfäst dem.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se