Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Tännsjö huvudtalare hos Barnmorskeförbundet
2009-11-05 09:01

Tännsjö huvudtalare hos Barnmorskeförbundet

Svenska barnmorskeförbundet har bjudit in professor Torbjörn Tännsjö som huvudtalare vid sin årliga konferens i nästa vecka.
Tännsjö som uttalat sig för könsselektiva aborter ska föreläsa i ämnet ”abort på könsindikation”.


- Han är en person som skapar debatt och möjlighet för människor att reflektera. Han är dessutom en väldigt bra föreläsare, säger barnmorskeförbundets ordförande Ingela Wiklund om Tännsjös besök.
Torbjörn Tännsjö, som är professor i praktisk filosofi, har framfört en rad extrema idéer på det medicinsk-etiska området. Bland annat kan han tänka sig fosterdiagnostik som leder till att barn med dyslexi och färgblindhet sorteras bort. Även könsaborter är tänkbara i Tännsjös värld: ”Låt alltså den som vill välja kön på det väntade barnet”, slog han fast i en debattartikel på Newsmill i februari.

Barnmorskeförbundets ordförande, Ingela Wiklund, ser dock inget problem med att man bjudit in Torbjörn Tännsjö som huvudtalare vid förbundets yrkeskonferens i nästa vecka.
- Nej, egentligen inte. Alla människor har ju ofta en känsla för vad som är rätt och fel. Som barnmorska konfronteras man ofta med dessa frågor. Jag vet att alla barnmorskor definitivt inte håller med Tännsjö. Därför tycker jag att det är viktigt att väcka dessa frågor så att man får möjlighet att diskutera dem. Det är först då man kan skapa sig en egen uppfattning om var man själv står.
Har ni inbjudit andra talare som kan ifrågasätta Tännsjö och ge en tydlig motbild?
 - Nej, detta är inget seminarium där vi har talare för eller emot eller där vi har en avslutande debatt. Han är bara en huvudtalare därför att han har en åsikt som vi tycker att han kan få ventilera. På så vis kan han få väcka tankar och skapa frö för en fortsatt diskussion om fosterdiagnostik och etik.

Vill barnmorskeförbundet öppna  en debatt till förmån för extrem fosterdiagnostik och könsselektiva aborter?
- Nej, det vore ett ganska ogrundat påstående. Man kan inte lägga munkavle på folk av rädsla för att utvecklingen ska gå åt ett håll man inte önskar. Om man ska kunna påverka det som händer i samhället i någon riktning måste man våga tala med dem som man inte är överens med.

Barnmorskeförbundets årliga yrkeskonferens ”Reproduktiv hälsa” samlar kliniskt arbetande barnmorskor, lärare och forskare. I år är temat ”Hälso- och sjukvård i framtiden”.
Inledningstalare vid konferensen är socialminister Göran Hägglund.

Jonas Adolfsson
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Image "Omdömeslöst val av talare"
Kommentarer
Lägg till ny RSS
Gunnel Larsson  - Tännsjö är verkligen kontroversiell!     |2009-11-10 23:13:55
Pga ett uttalat funktionshinder har jag följt denne man länge och förundrat mig över hans åsikter som ligger mycket nära Hitlers i en del avseenden! Han viftar bort "svaga grupper" som icke önskvärda. I Hitler Tyskland började det på samma sätt och funktionshindrade var de första som fick fly för sina liv, eller mista livet!

Känner en kvinna som flydde pga ett funktionshinder då hon bodde i Tyskland under denna tid. Hon sa någon gång så här till mig: "När krubban är tom så bits hästarna!"
Inte har vi väl så fattigt i Sverige så Tännsjös teser ska få något utrymme alls!
Tystnaden är livsfarlig så hjälp till och avslöja Tännsjös extrema filosofier!!!
Michael Håkansson  - Vem styr vem ?     |2009-11-05 17:57:05
Våra styrande riksdag har väl sedan länge delat ut munkavlar och skött om nedtystning av obekväma tilldragelser. Vården har kanske också givits en makt att gå sin egen väg och leva efter egna lagar..kanske..tiden får utvisa.
Anders Bylander  - Etik, verkligen?     |2009-11-05 14:40:32
Med hänsyn till Ingela Wiklunds motiveringar borde man alltså kunna bjuda in den katolske biskopen eller någon representant för Ja till livet nästa gång. "Man måste ju våga tala med dem som man inte är överens med." Jag fruktar dock att förbundet på detta sätt förbereder sig för en situation där gynekologer och barnmorskor kan fackligt driva på en utveckling mot ännu liberalare abortregler. Med tanke på att riksdagen vill lägga munkavle på abortmotståndare är tendensen mycket obehaglig. RFSU har nämligen statsbidrag, Ja till livet och MRO icke.
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se