Advertisement

Världen idag

torsdag 02 september
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
Startsidan arrow Startsidan arrow Nyheter arrow Militärt samarbete med Ryssland återupptas
2009-08-20 14:06
Utrikesminister Carl Bildt, t.h., och statsminister Fredrik Reinfeldt talar med pressen efter utrikesnämndens beslut om att avbryta det militära samarbetet med Ryssland för ett år sedan. Foto: Pontus Lundahl/SCANPIX
Utrikesminister Carl Bildt, t.h., och statsminister Fredrik Reinfeldt talar med pressen efter utrikesnämndens beslut om att avbryta det militära samarbetet med Ryssland för ett år sedan. Foto: Pontus Lundahl/SCANPIX

Militärt samarbete
med Ryssland återupptas

I morgon, fredag, återupprättar Sverige det militära utbytet med Ryssland som Sverige avbröt tvärt efter det ryska intåget i Georgien för ett år sedan.
Enligt vad Världen idag erfar kommer den ryske försvarsattachén till försvarsdepartementet, efter en inbjudan av den svenska regeringen.


I morgon, fredag, besöker Rysslands försvarsattaché det svenska försvarsdepartementet, erfar Världen idag.
Bakgrunden till inbjudan är att den svenska regeringen nu vill normalisera förbindelserna med den ryska militärmakten.
Sverige protesterade skarpt mot Rysslands intåg i Georgien i augusti förra året, och avbröt då allt militärt samarbete med Ryssland.
– I det omedelbara reagerar vi väldigt skarpt på den våldsanvändning, de aggressionshandlingar och det faktum att förstörelsen av infrastrukturen fortsätter, sade statsminister Fredrik Reinfeldt till TT den 18 augusti förra året, efter ett sammanträde i riksdagens utrikesnämnd. Beslutet blev att samtliga militära besök och kontakter mellan länderna skulle stoppas tills vidare.
I ett pressmeddelande från statsrådsberedningen var tonen mot Ryssland hård:
”Det ryska agerandet har förändrat bilden av Ryssland som internationell aktör. Detta kommer – som förra veckan betonats av EU:s utrikesministrar – att få konsekvenser för Moskvas relationer med omvärlden.”
Militärövningar med Ryssland och besöksutbyte med enskilda ryska militärförband ställdes in, liksom ett svenskt örlogsbesök som planerades i rysk hamn i september.

Utrikesminister Carl Bildt sade samtidigt till Svenska Dagbladet att det är viktigt att omvärlden talar klarspråk.
– En totalt enig svensk utrikesnämnd kräver att Ryssland drar tillbaka samtliga sina styrkor omedelbart till de positioner de hade före den sjunde augusti, sade Carl Bildt.
Det kravet anser varken Georgien eller dess allierade i väst, däribland USA, att Ryssland ännu uppfyllt.
Ändå tycks Sverige nu berett att återuppta det militära samarbetet med Ryssland.
Enligt uppgifter till Världen idag tar regeringen i morgon emot den ryske försvarsattachén, med avsikten att det militära samarbetet mellan länderna ska återupprättas.
Enligt en initierad källa innebär det att militärt övningsutbyte och försvarsutbyte, samt stabssamtal mellan svensk och rysk militär nu återupptas.

Världen idag frågar Johanna Gårdmark, biträdande chef för enheten för säkerhetspolitiska och internationella frågor (SI).
Vem är det som kommer från den ryska ambassaden i morgon?
- Det är attachén som kommer.
I vilket ärende kommer han?
- Vi träffar attachéer från olika länder löpande. Det är vanligt.
Så mötet har ingenting med ett återupptagande av det militära samarbetet att göra?
- Vi diskuterar löpande med Ryssland där vi diskuterar olika frågor.
Men kommer ni att diskutera ett återupptagande av det militära samarbetet?
- Det vill inte jag kommentera. Fast det är inget konstigt med mötet.
Men om Sverige ska ta upp det militära samarbetet med Ryssland så borde det vara intressant.
- Mm. Om det nu är så.


David Högfeldt
Ruben Agnarsson
Felicia Svaeren

Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Kommentarer
Lägg till ny RSS
Patrick Engström  - Ju mer vi är tillsammans   |2009-08-23 08:51:42
ju mindre fiende vi blir.
Dessutom är ju hela Ryssland ex på god integrering plus gott utbyte av roslagsbor. På den tiden.
Närheten till Rysslands olja kan göra att umgänget med Särkland kan bli lättsammare med undvikande av underkastelsen som tro. Färre moskeer
eller åtminstonde 50--50 bestyckade
stationer?
Tros och lärofrihet kunde bli en exportvara??
mvh Patrick Engström..........
Staffanw  - Musen som röt   |2009-08-22 20:45:30
Detta är väl i hög grad väntat. Bildt och Reinfelt är som små möss som ibland ryter till för att visa pondus. Men fegheten är ett svenskt signum som känns igen ( tex Baltutlämningen).
Det känns som allt detta med miljöprövning är ett spel för galleriet. Är det någon som tror att Sverige kommer säga nej - inte Ryssland/Tyskland iallafall.
AME   |2009-08-20 16:33:31
annu ett militarpolitiskt beslut fran Alliansen grundat i en fast och konsekvent langsiktig politik...!!
slutmalet bor ju vara en integrering av svenska och ryska forband...pa svensk botten da forstas...!
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Webbsida:
Rubrik:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Utskrift E-post
 
Dela artikeln:
Delicious
Furl it!
Spurl
Simpy
Reddit
blogmarks
YahooMyWeb
feedmelinks

Sök på varldenidag.se