Opinion
Lösningen på kravallerna finns hos personen Jesus
På kontinent efter kontinent har människor historiskt stigit fram och förmedlat evangeliets kraft att hela konflikter och stoppa våldsspiraler så svåra att inga politiska åtgärder har räckt till – och det behöver vi även nu i USA, menar Per Ewert
Foto: Philip B Poston/AP/TT
Det gick bara några dagar efter att USA försiktigt började öppna igen efter coronapandemins kulmen, innan kravallerna började. Som flera gånger tidigare tändes gnistan efter att en svart man avlidit efter ett hårdhänt polisingripande.
Läget är mycket oroande. Våldet har spritts till stad efter stad, den hårda retoriken och motsättningarna likaså. Men det finns ett botemedel mot kaoset på gatorna, ett som framgångsrikt har prövats förr. Hans namn är Jesus.
Den svenska tv-tablån på pingstaftonens kväll gav ett närmast övernaturligt sammanträffande. TV6 sände den verklighetsbaserade filmen Woodlawn, som skildrar när nästan exakt samma situation utspelades under 1970-talet. Rasism, oförsonlighet och våld mellan svarta och vita. Inga medel tycktes hjälpa.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP