Fredssamtal
USA mötte Ukraina i Florida – nu väntar samtal med Putin i Moskva
USA:s utrikesminister Marco Rubio och Rustem Umerov, som leder Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd, skakar hand efter söndagens möte i Hallandale Beach, norr om Miami i Florida.
Terry Renna/AP/TT
Positivt och produktivt, men med mer arbete att göra. Så beskriver både Ukraina och USA ländernas samtal om ett fredsavtal i Ukrainakriget, i Florida. Under denna vecka fortsätter samtalen mellan USA och Ryssland i Moskva.
– Vi har en god chans att få till ett avtal, säger USA:s president Donald Trump.
USA tog nyligen fram ett 28-punktigt förslag till fredsavtal i Ukrainakriget, efter diskussioner med Ryssland. Planen beskrevs då av kritiker som en ”rysk önskelista”. Framför allt skulle Ukraina i praktiken ge upp ockuperade områden och lite till, samt gå med på att begränsa sin militära förmåga och avstå framtida militärallianser.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP