Nyheter
SVT fick genuskritik – tog bort Alfonsavsnitt
SVT har valt att ta bort ett avsnitt av Alfons Åberg sedan en person tyckt att det ger en problematisk bild av genus.
Foto: Dan Hansson / SvD / TT
I ett avsnitt av den tecknade barnserien Alfons Åberg blir Alfons retad av några killar för att han är vän med Milla, en tjej. Efter att en person reagerat på avsnittet med ”genuskritik” har SVT valt att lyfta ut det ur Bolibompa-appen.
Det är vänstertidningen ETC som rapporterar att SVT mött en reaktion på det flera år gamla avsnittet för att det anses ge uttryck för en problematisk syn på genus.
Handlingen är att Alfons är vän med Milla, men blir retad av några killar i skolan för att han leker med en tjej. Alfons blir ledsen och slutar för en stund att leka med henne, men avsnittet slutar med att han struntar i mobbarna och stolt deklarerar att Milla är hans bästa kompis.
Att SVT får kritik av enskilda personer hör till vanligheterna, mer oväntat var att man denna gång valde att hörsamma den. Public service-bolaget har plockat bort avsnittet ur Bolibompa-appen, men låtit det vara kvar på SVT Play.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP