Nyheter
Sökes: Fler arbetare för Gud
Foto: LIVETS ORD
Under Kristi Himmelsfärdshelgen har Ulf Ekmans vårseminarium gått av stapeln på Livets ord i Uppsala. Förmiddagarna har bestått av undervisning och på kvällarna har det varit gudstjänster.
Temat för årets seminarium var ”kraften i den lokala församlingen” och under dagarna berördes olika aspekter av både den lokala och universella församlingen.
Ulf Ekman har tidigare berättat för Världen idag att hans längtan har varit att den helige Ande under vårseminariet skulle få måla en attraktiv bild av församlingen.
Det övergripande syftet med vårseminariet är, enligt Ulf Ekman själv, att ta ut en kompassriktning.
– Vårseminariet brukar fungera som en kompass, där jag tror Herren ger mig nåd att lyfta fram saker som är angeläget för kristenheten. När jag pratar med pastorer och ledare märker jag att den här förkunnelsen om församlingen är angelägen både i Sverige och ute i världen, säger han till Världen idag.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP