Nyheter
Råd: Våga prata porr med ditt barn
Som förälder är det viktigt att våga ta porrsnacket med sina barn och ungdomar. Gör det inte till en stor sak, utan som vilket samtal som helst.
Foto: Isabell Höjman/TT
Porren är bara ett klick på mobilen bort. Dagens barn och ungdomar exponeras för pornografi på ett helt annat sätt än tidigare generationer. Som förälder kan du inte helt skydda ditt barn från porr i dagens samhälle, men du kan försöka begränsa tillgången till den.
Porrfri Barndom
• En politiskt och religiöst obunden ideell förening och barnrättsorganisation.
• Arbetar för att hela Sverige ska komma i gång med porrprevention genom att utrusta föräldrar, skolpersonal, politiker och näringsliv.
• Över 100 000 föräldrar finns med i organisationens community.
• Hemsida: porrfribarndom.se
Organisationen ”Porrfri barndom” arbetar för att minska barnen exponering för porr bland sina kompisar, i klassen eller idrottslaget. På sin hemsida ger de råd om hur föräldrar kan prata om porr med sina barn och tonåringar. Men också om digitala barnskydd och vikten av att kroka arm med andra föräldrar.
Se till att aktivera digitala barnskydd och inställningar som kan begränsa tillgången till pornografi genom att blockera den typen av hemsidor där det finns på porr, på dator, padda och telefon.
Våga prata med ditt barn om porr. Fråga om de har kommit i kontakt med porr, var de gjorde det och hur det var. Då det inte ingår porrkritiska samtal i skolans läroplan får de flesta barn aldrig chansen att prata om porr på ett kritiskt sätt.
Det är därför det är viktigt som förälder att våga ta porrsnacket. Poängtera att porr inte är samma sak som sex. Majoriteten av all mainstreamporr innehåller olika former av våld mot kvinnor. Många av dem som är med i porren mår dåligt och är mycket utsatta. Detta bör barn och ungdomar få veta.
Kroka arm med andra föräldrar för att skapa porrfria zoner för era barn och ungdomar. Tillsammans kan ni till exempel föreslå att frågan om porr ska lyftas på nästa föräldramöte eller att en porrfri policy ska införas i skolan eller idrottsklubben.