Nyheter

PMU: Viktigt se vad som sker

Svenska biståndsorganisationer vädjar genom en namninsamling om att beslutsfattare ska öka ansträngningarna för en varaktig fred i Kongo. På bilden syns kongolesiska flyktingar som tagit sig till Rwanda.

"Två miljoner våldtagna i krigets Kongo". Det var rubriken när Läkartidningen i ett reportage berättade om kvinnors utsatthet i landet, ett reportage som berört många och delats hundratals gånger i sociala medier. Biståndsorganisationen PMU som är verksamma på plats hoppas nu på ökat engagemang.

– Det är svårt att ta in verkligheten och siffrorna.
Så säger Maria Bard på PMU, Pingstmissionens utvecklingssamarbete, och syftar på antalet våldtäkter i krigshärjade Kongo. Hon arbetade själv på Panzisjukhuset mellan 2008 och 2009. Sjukhuset är basen för PMU:s och prisbelönade doktor Denis Mukweges samarbete för att hjälpa kvinnor som utsatts för sexuellt våld eller på grund av bristande mödrahälsovård fått svåra gynekologiska skador.
Här ges medicinsk vård men också psykosocialt stöd och hjälp att bearbeta det som har hänt den som utsatts för övergrepp. Utifrån sjukhuset får också kvinnor hjälp i form av juridisk rådgivning samt utbildning i hantverk och att kunna försörja sig.
Det är lätt att ge en förenklad bild av situationen i Kongo och vad krigföringen mot befolkningen beror på.
– Man måste se våldtäkterna som en del av ett brutaliserat samhälle som levt i konflikt mer eller mindre sen självständigheten. Staten är helt frånvarande, det finns en extrem fattigdom och den egna armén är snarare ett hot än ett skydd mot befolkningen, säger Maria Bard.
PMU bedriver också andra humanitära insatser och utvecklingsprojekt i Kongo. Det handlar exempelvis om nutrition till undernärda barn, mikrofinanser till kvinnor, utbildning av hälsovårdspersonal och demokratiarbete.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS