Nyheter

Öppet för evangeliet i Etiopien

En 14 årig flicka, som varit döv på ena örat blev helad kvällen innan, kom tillbaka dagen efter med ett papper som berättar att hon varit hos läkaren tidigare och blivit remitterad till Addis.

Den etiopiska marxistiska diktaturen föll 1991. Det ledde till att den kristna församlingen i landet växte lavinartat. Trots detta stöter kristna orga­nisationer som vill nå ut i de avlägsna områdena i landet på motstånd, men det finns ljusglimtar. Nyligen avslutades en framgångsrik kampanj i en tidigare mindre nådd stad i centrala Etiopien.

Sedan kommunistregimen föll i Etiopien i början av 1990-talet har kristendomen blivit alltmer utbredd och väckelsen spridit sig runt om i landet. Från 1-2 procent av befolkningen 1992 till över 20 procent i dag.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS