Nyheter

Muslimsk FN-personal nekar kristna syrier hjälp

Kristna, syriska flyktingar vittnar om att de blir skrattade åt, hotade och tillsagda att de inte borde ha lämnat islam för kristen tro. På bilden ses en kristen syrisk familj som anländer till ett flyktingläger i Irak.
Kristna, syriska flyktingar vittnar om att de blir skrattade åt, hotade och tillsagda att de inte borde ha lämnat islam för kristen tro. På bilden ses en kristen syrisk familj som anländer till ett flyktingläger i Irak.

Kristna syrier på flykt diskrimineras och blockeras från att få hjälp av muslimska FN-arbetare, rapporterar amerikanska CBN.– De bemötte oss med förföljelse och hån, berättar en kristen flykting.

Publicerad Uppdaterad

De flesta av FN-arbetar-na, 99 procent, är muslimer. Och de behandlar oss som om vi är fiender.

Kristen, syrisk flykting

CBN har varit i kontakt med flera syriska flyktingar som är kristna och menar att det finns ett mönster i hur medarbetare vid FN:s flyktingorgan UNHCR hanterar denna grupp.

Tv-kanalen uppger att det handlar om muslimska medarbetare som på olika sätt förföljer och försvårar för kristna flyktingar. Detta kan vara en anledning till att en så stor andel av flyktingarna som kommer till USA och Storbritannien är muslimer, uppger CBN.

I Storbritannien har tunga debattörer under flera år krävt en översyn av varför en så liten andel av flyktingarna som kommit till landet är kristna. Ett av de argument UNHCR då angett är att man vill ”hålla samman” familjer och trosgemenskaper. Kritiker menar att det snarare beror på särbehandling och att kristna inte bemöts på samma sätt som andra.

En annan kristen, syrisk flykting som för tillfället befinner sig i Jordanien, säger till CBN:

– De flesta av FN-arbetarna, 99 procent, är muslimer. Och de behandlar oss som om vi är fiender.

Det kommer vittnesmål om att kristna blir skrattade åt, hotade och tillsagda att de inte borde ha lämnat islam för kristen tro.

CBN tar Sverige som exempel på ett europeiskt land som nu samtidigt sänder kristna flyktingar in i dödsfara till muslimska länder.

Advokaten Gabriel Donner som hjälper flera kristna flyktingar uppger att Sverige nu skickar tillbaka uppemot en tredjedel av de kristna flyktingarna till muslimska länder där de riskerar såväl fängelse som dödsstraff.

Peter Paulsson på svenska Open Doors, med lång erfarenhet av att arbeta bland förföljda kristna, bekräftar bilden från CBN.

– Kriget i Syrien har nu pågått i nio år och vi har ofta sett exempel på hur kristna blir behandlade på ett annat sätt, säger han.

Powered by Labrador CMS