Göteborg
Mc-killen Mats drar till kristet mansevent: Finns behov av att mötas

Utan att veta vad han kunde förvänta sig deltog Mats Rosqvist i fjol i manskonferensen ”Our true identity”. Han upplevde en stark gudsnärvaro och ser fram mot årets upplaga i Göteborg nu i veckoslutet.
– Jag är jättespänd på vad som ska hända i år, säger han till Världen idag.
Efter ett antal års uppehåll har Mats Rosqvist återupptagit utövandet av sitt motorcykelintresse. När Världen idag når honom på telefon har han hunnit inleda årets säsong på två hjul samt hunnit med att lösa ett smärre tekniskt bekymmer med sin hoj.

Mats är en av fler än 200 män som deltog i fjolårets manskonferens ”Our true identity” i Sveriges näst största stad.
– Jag visste inte riktigt vilka förväntningar jag skulle ha, men det var fantastiskt bra. Undervisningen om manlighet och typiska manliga svaga områden var mitt i prick. Jag kände mig andligt mött, direkt under första kvällen, minns han.
Han funderar vidare och lyfter fram fikastunderna, som gav möjligheter till djupa samtal samt skapande av nya kontakter.
– Guds närvaro fanns där hela tiden. Det var fjolårets höjdpunkt, en oas där Gud verkligen fick komma ner på djupet och hela, upprätta och befria. Lovsången, med Philip Christiansson i spetsen, var fantastiskt bra.

Philip och hans pappa Ulf Christiansson, båda kända medlemmar i det kristna rockbandet Jerusalem, delade några tankar om sin far och son-relation, vilket berörde flera och påverkade relationer mellan lyssnande fäder och söner.
– Det var mycket tårar och mycket försoning.
Något som Mats uppskattade särskilt mycket under fjolårets event var att man vågade gå på den inre maning som kom i stunden i stället för att strikt hålla sig till ett planerat program.
– Den helige Ande är dynamisk och levande. Han är som ett flödande vatten från Guds tron. Identity varade i två dagar, men det kändes längre än så eftersom tid och rum står stilla när den helige Ande kommer, säger han.
På fredag inleds, som Världen idag tidigare berättat, årets upplaga av eventet – ”Identity Men 2025 – The Gathering”. En av initiativtagarna är, liksom förra året, Jonas Christiansson och visionen är att resa upp gudsmän och fäder. Mats Rosqvist, som bor i Stockholmsområdet, ser fram emot en ny vistelse på västkusten.
– Jag är jättespänd på vad som ska hända i år, jag tror att vi kommer att ta ett steg till. Många fäder och söner är på väg till Göteborg i år, även från Stockholmsområdet. Jag tror att det här kommer att växa.

Mats tog emot Jesus som sin personlige frälsare år 1991.
– Jag är från södra Finland och växte upp med en missbrukande far som blev frälst 1989. Han blev väldigt radikalt frälst och fri från alkoholmissbruk. Jag tittade på hans förvandling och fattade att om pappa kunde bli fri så måste Gud finnas. Det blev ett bevis för mig om att Gud finns, berättar han.
Sedan dess har Mats fortsatt sin vandring med Gud och har bland annat tjänat som ungdomspastor i församlingen Arken i Kungsängen under tio års tid. Flera samtal med andra män har bekräftat ett stort behov av forum där män kan träffas för att läsa Bibeln, söka Gud i bön och hjälpa varandra att vandra med Jesus.
Han tror att gräsrotsrörelsen med kristna män kommer att växa, såväl när det gäller större sammankomster som mindre lokala cellgrupper som träffas regelbundet.
– Det har inte funnits så jättemånga forum för oss män i Sverige. Det finns helt klart ett uppdämt behov av att mötas. Att kunna hitta mentorer och forum där man vågar öppna sig, berätta om sin brottning i livet och få be för varandra, säger Mats Rosqvist.

Förra årets mansevent i Göteborg ägde rum i Tabernaklet, men i år har arrangören bokat Vallhamrakyrkan i Partille som är större samt erbjuder fler parkeringsplatser och bättre ljudakustik.
Ulf Christiansson, Philip Christiansson, Anders Ogenvall och Johan Eklöf är några av flera medverkande under årets konferens som startar på fredag kväll och slutar på lördag kväll.