Alingsås

Kondomutdelning vid skol­avslutning – meningarna går isär

Christinae kyrka i Alingsås där skolavslutningen hölls med prideflaggor och där regionens ungdomsmottagning delade ut kondomer till barn utanför kyrkan efter avslutningen.

Den omdiskuterade händelsen där kondomer delades ut till barn utanför skolavslutningen i Christinae kyrka i Alingsås hade ingenting med själva skolavslutningen att göra. Det säger Linda Ödman, enhetschef för ungdoms­mottagningen i Alingsås.

Samtidigt höjs fler kritiska föräldra­röster.

Publicerad Senast uppdaterad
Världen idag 18 juni.

Världen idag i skrev förra veckan om en anhörig som reagerat starkt på kondom­utdelning i samband med en skol­avslutning för grundskole­barn i Alingsås. Den till­förordnade rektorn hänvisade till Svenska kyrkan som arrangör av avslutningen, och bekräftade samtidigt att det fanns flera utställare utanför kyrkan – bland andra regionens ungdoms­mottagning, vilka delade ut kondomer.

Världen idag ringer upp Linda Ödman, chef för ungdomsmottagningen i Alingsås, för att höra hur de resonerade kring kondomutdelningen.

– Vi visste inte om att det var en skolavslutning för barn som pågick samtidigt, säger hon.

Samma vecka som den uppmärksammade skolavslutningen i Christinae kyrka hölls en pridevecka i Alingsås. 

– Det var ett samarbete mellan kommunen, regionen och Svenska kyrkan, säger Ödman och berättar att deras utställning – vilken anordnades i Christinae­parken precis utanför kyrkan – var en del av Prideveckan. 

Den ska inte blandas ihop med avslutningen, menar hon. 

– Parken ligger centralt och är en genomfartsled för hela staden. Vi hade ingenting med skolavslutningen att göra, säger hon, och berättar samtidigt att deras utställning egentligen skulle ha pågått på eftermiddagen, men av misstag startat redan på morgonen.

Kan du förstå att anhöriga upplevde kondom­utdelningen som en del av skol­avslutningen, när de möttes av utställningarna i parken utanför? 

– Nej, det kan jag inte, vi stod 70 till 100 meter från kyrkan, så då måste de ju gå en bit.

Hur ser ni på ungdomsmottagningen på kondomutdelning till minder­åriga? 

– Vi delar ofta ut kondomer när vi är ute – det är ett viktigt verktyg för oss och något som öppnar för bra samtal. Och förr eller senare möter de här barnen oss ändå. Vi har aldrig fått den här kritiken förr.

Gunilla Gumér.

Gunilla Gomér, den anhöriga som först uppmärksammade skol­avslutningen via sitt X-inlägg och som även är lokal SD-politiker, köper inte resonemanget om att det skulle röra sig om två helt olika arrangemang.

– I kyrkan hänvisades vi till att sprida ut oss klassvis i parken för att önska varandra glad sommar. Redan 10–15 meter utanför möttes vi av kondom­utdelningen. Min tolvåriga anhöriga trodde att det var godis, så hon frågade mig vad det var hon hade i handen.

– Det såg definitivt inte ut som olika arrangemang. Allt som hände ute i parken såg precis ut som en fortsättning på det som hände inne i kyrkan, fortsätter hon.

Staffan Hammar, som var på skol­avslutningen med sin tolv­åriga dotter, delar Gomérs bild.

– Alla klasser spreds enligt instruktionerna ut i parken efteråt, och jag hamnade alldeles intill det här utställnings­­bordet. Jag tycker inte att det framgick att det var ungdoms­mottagningen som stod där – det var ju bara 15 meter från entrén och kändes helt ihopkopplat med skolavslutningen i kyrkan.

– Jag kan tycka att barn i tio–tolv-årsåldern är lite väl unga för att få kondomer i handen, säger han.

Lady France Malumba

Lady France Malumba är ytterligare en förälder som reagerar på skolavslutningen, som hon var på tillsammans med sin 13-åriga dotter. 

– Vi hade bråttom hem efteråt, och hann inte se några kondomer, men reagerade på pridebudskapet i kyrkan – det är inte en rörelse alla står bakom – varför måste det lyftas på en skol­avslutning?

Efter att ha hört om kondom­utdelningen blev hon ännu mer kritisk. 

– Jag förstår syftet med information om hur man skyddar sig, men sexualiseringen av minderåriga har gått för långt. 

Världen idag har sökt ansvarig kyrkoherde sedan förra veckan, utan att få åter­koppling. 

Texten har uppdaterats. 

Powered by Labrador CMS