Nyheter
Julens evangelium ska torgföras i Borås
Julens evangelium ska torgföras i BoråsPingstkyrkan uppför musikal på vintertisdag
Med åsneexpressen till Betlehem. Så heter Borås pingstkyrkas julmusikal om Jesu födelse som spelades för 1 200 skolbarn i kommunen förra veckan. Och efter inbjudan från centrumbolaget Mitt i Borås, sätts den nu dessutom upp på stadens torg kommande tisdag.De började öva på musikalen, där drygt 20 barn ingår, redan i september. Men då fanns inga tankar på att få sprida julbudskapet till tusentals boråsare.
– Jag har gjort musikaler förr och tycker att det är ett av de bästa sätten att få ut ett budskap. Vi tänkte att det vore kul att bjuda in skolorna, många barn vet faktiskt inte varför vi firar jul, säger Jeanette Hagman, barnpastor i pingstförsamlingen och ansvarig för musikalen.
Skolorna bjöds in, och responsen blev överväldigande. Ungefär 1 200 skolbarn upp till 12 år har besökt kyrkan under fyra fullsatta föreställningar och fått se och höra vad julen egentligen handlar om.
– Det har varit positiva reaktioner, de är tacksamma och många har blivit berörda, berättar Jeanette Hagman.
Men det tog inte slut med det. Stadens centrumbolag, Mitt i Borås, som drivs av butiks- och fastighetsägarna i stadens centrum, har redan ett planerat samarbete med Pingstkyrkan till våren i ett arrangemang för stadens barn. Nu hörde man av sig och ville att julmusikalen skulle sättas upp under en så kallad vintertisdag.
– I Borås har vi något som heter sommartorsdagar då en artist uppträder. Det är kvällsöppet i butikerna och tusentals boråsare rör sig i centrum.
– Vi gör en likadan satsning med vintertisdagar, och efter ett tips från ett kommunalråd frågade vi om Pingstkyrkan ville sätta upp sin julmusikal på Stora torget, berättar Helena Ransjö Alcenius, vd för Mitt i Borås.
– Till en början var vi tveksamma, då det skulle innebära mycket extraarbete. Men de låg på och sa att de har ljud- och ljusutrustning och scen. Då kände vi att vi inte får missa den här chansen, säger Jeanette Hagman.
På tisdag klockan 19 kommer julmusikalen att framföras och tusentals boråsare får chansen att se den och påminnas om varför vi firar jul.
– Vi hoppas på en trevlig kväll med julstämning och där julens budskap får berättas, säger Helena Ransjö Alcenius.
Samuel Teglundsamuel.teglund@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP