Nyheter

Fler barn får läkemedel för att klara vardagen

Den totala mängden läkemedel som intas av barn ligger på samma nivå som 2006. Men när antibiotikaanvändningen minskat, har läkemedel för sömnbesvär och psykiska problem istället gått upp kraftigt.

Barnens pillerkarta har ritats om, konstaterar Svenska dagbladet i en kartläggning. Ungefär en miljon barn får i dag läkemedel på recept. Kampanjer för att minska användningen av antibiotika har varit framgångsrika. Men samtidigt har piller som ska dämpa sömnsvårigheter och psykiska besvär ökat.

Många barns hälsotillstånd kan sammanfattas med att de är ledsna, inte kan sova och har svårt att koncentrera sig i skolan, skriver SvD. Runt hälften av de preparat som används av barn är dessutom bara testade på vuxna. Ett exempel är sömnmedlet melatonin som som ges frekvent till barn och tas i försvar av många läkare, men Lena Leissner, sömnexpert och överläkare vid neurokliniken i Örebro, är kritisk.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS