Nyheter

Eva Lundgren fick Helge Fossmo att erkänna

Världen idag kan i dag som första tidning visa dokumenten sompolisen i Uppsala nyligen fått och som handlar om Helge Fossmoserkännande och som pekar på fler medhjälpare i mordplanerna på HelgeFossmos fru Alexandra.- Han har aldrig sagt till mig att hanär helt oskyldig- Helge Fossmo har aldrig i samtal med mig ansett sigvara helt oskyldig. Däremot har han sagt att han är oskyldig tillanstiftan till mord.
Det säger professor Eva Lundgren som fick Helge Fossmo att för ett parveckor sedan erkänna sin delaktighet i mordet. Hon fick kontakten medHelge Fossmo för första gången veckan efter domen i Svea Hovrätt.Utgångsläget var då att allt inte var sagt i rättegångarna.
- Helge Fossmo sågs som den skyldige, den manipulerande och psykopatensom ljuger. Den bilden kom ganska snabbt i förundersökningen och imediabevakningen. Och det var också detta som blev Sara Svenssonsperspektiv när hon började berätta om mordet och mordplanerna, sägerEva Lundgren.
Utifrån detta blev en språkanalys av de sms som utgör en tung bevisning i målet en viktig del av Eva Lundgrens fortsatta arbete.
Hon uppdrog åt en språkforskare att försöka klarlägga vem som formulerat dessa meddelanden till Sara Svensson.
Eva Lundgren beskriver undersökningen som att den varit en slags röstvid sidan av Helge Fossmo. Eva var själv övertygad om att allt inte varsagt i rättegången.

Första kontakten med honom hade hon redan veckan efter domen i Svea Hovrätt.
- Helge var skeptisk från början och hans tilltro till utomstående var inte stor, berättar hon.
Det blev också kontrasternas möte. Eva Lundgren, känd som feminist, ochHelge Fossmo raka motsatsen i den bild som finns av Knutbygruppen.
Eva Lundgren och Helge Fossmo har träffats ett 20-tal gånger i fängelset och samtalat cirka fem timmar åt gången.
- Han har aldrig i samtalen ansett sig vara helt oskyldig. Däremot har han sagt att han är oskyldig till anstiftan till mord.
Eftersom båda är religionskunniga, Eva Lundgren som religionsforskareoch Helge Fossmo som tidigare pastor, har samtalet ofta varit djupteologi och Eva har fått förbereda sig upp till tänderna för samtalen.
- I Knutby omtolkas händelser så att man lever i en fantasivärld.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS