Nyheter
Elitspelare sjöng lovsång med körande lagkamrater
Elitfotbollsspelaren Theodore Rask är frimodig med sin kristna tro. Nyligen sjöng han kristen lovsång inför en fullsatt teatersalong, med medsjungande lagkamrater som bakgrundskör.”Tack för att du sjöng den här fantastiska lovsången”, skriver en lyssnare på Facebook.
Häromveckan arrangerade Östersunds FK, hemmahörande i herrarnas näst högsta fotbollsserie Superettan, en kulturkväll inför en fullsatt salong på Storsjöteatern i Östersund, uppger klubben på sin Facebooksida. Publiken fick under kvällen uppleva när A-lagets mittback Theodore Rask spelade akustisk gitarr och framförde den kristna lovsången ”Goodness of God”, som handlar om Guds godhet. Rasks lagkamrater agerade bakgrundskör som sjöng med i refrängen.
Många av dem som lyssnade uppskattade Rasks framförande av kristen lovsång, av kommentarer på social media att döma.
”Tack för att du sjöng den här fantastiska lovsången på ett fantastiskt sätt Theodore Rask. Ha det bäst och be blessed”, skriver en person i en kommentar på fotbollsklubbens Facebooksida.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP