Nyheter
Brittany valde att dö
Brittany Maynard avslutade sitt liv på lördagen.
Foto: AP TT
Svårt cancersjuka dödshjälpsaktivisten Brittany Maynard tog sitt liv på lördagen. Trots att hon uttryckt tvivel om beslutet in i det sista, då hon sagt att hon fortfarande kände livsglädje, valde hon att avsluta sitt liv med en dödlig dos sömntabletter.
Brittany Maynard somnade in på lördagseftermiddagen, för att inte vakna igen, efter att hon med läkarassistans tagit en dödlig dos sömnmedel. I en sista hälsning skrev hon på Facebook: "Adjö alla kära vänner och min familj som jag älskar... I dag är den dag jag beslutat att gå bort med värdighet."
Den 29-åriga svårt cancersjuka kvinnan ägnade den sista tiden av sitt liv till att kampanja för rätten till läkarassisterat självmord, och när hon offentliggjorde att hon planerade att avsluta sitt liv 1 november fick hon mycket stor uppmärksamhet.
I förra veckan verkade det som att hon tvekade om sitt beslut. Då släpptes en videoinspelning, som producerats av dödshjälpskampanjorganisationen Compassion and Choices. Videon visade en gråtande Brittany Maynard som förklarade att det inte kändes som rätt tid att dö eftersom hon ännu kände glädje över livet. Men hon förklarade också att hennes största rädsla var att leva så länge att hon förlorade kontrollen över sitt liv. Den dödliga hjärntumör hon led av hade förvärrat hennes tillstånd de sista veckorna.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP