Församlingsdoktorn
Ska externa parter lösa konflikter i församlingarna?
Det finns en god tanke i att församlingar tar in extern hjälp i konfliktfrågor, men vi ska också minnas att Bibeln sätter ännu större krav på en ledare än vad dessa gör, menar Magnus Jonegård.
Erik Mårtensson/TT
Fråga: Det verkar som att allt fler kriser och konflikter i församlingarna nu löses med hjälp av externa parter. Många församlingsledningar använder sig av en arbetsgivarorganisation och den anställde anlitar sitt fack i samband med att en anställd sägs upp. Och nu läser jag att när pingstledaren anklagas för maktmissbruk av sexuell karaktär så anlitas ett externt företag att göra utredningen. Vad säger Bibeln om hur vi ska hantera liknande situationer?
Svar: När en kris eller konflikt
uppstår i en församling med någon anställd är det församlingsledningens ansvar
att hantera detta. Ledningen består normalt sett av lekmän, där många har för lite kunskap om de svenska arbetsmarknadslagarna. Man vänder sig då
till sin arbetsgivarorganisation för att få råd om hur man ska hantera
situationen. Den anställde tar då kontakt med sitt fack.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
139,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
229,-
kr/månad
KÖP