Opinion

Att bli en vinnare mitt i krisen

Den globala finanskrisen är orsakad av girighet, det är de flesta bedömare ense om. Bankdirektörers bonusar och pyramidliknande optionsprogram, samt gräsrötternas villighet att sätta stora tillgångar på spel för att vinna kortsiktiga och osäkra vinster, är delvis ett uttryck för samma mentalitet – om än på olika nivå.
Om det är girigheten som har tagit oss in i den nuvarande krisen, är det generositeten som kan ta oss ur den. Därför var gårdagens huvudnyhet i Dagens Nyheter, om att svenskar är mer givmilda än någonsin, hoppingivande. Enligt Frivilligorganisationernas insamlingsråd, Frii, kommer nämligen rekordet från tsunamiåret 2005 att tangeras i år.
Girigheten respektive generositeten ser samma helt skilda saker i samma verklighet.
Girigheten avundas andras tillgångar, medan generositeten ömkar sig över andras behov. Girigheten grämer sig över det man själv inte äger, och har därför inget att dela med sig av. Generositeten tittar med tacksamhet på det man faktiskt äger, och upptäcker möjligheten att dela det i flera delar, så att andra med behov också kan få en del.
Girigheten är inriktad på att möta sina egna behov och se om sitt eget hus, generositeten är inriktad på att sträcka ut en hjälpande hand och tillgodose andras förväntningar.

Även om vi alla ganska snart upptäcker att vår generositet är begränsad och att girigheten alltför ofta ligger nära till hands, är Gud själv det starkaste exemplet på att generositeten vinner i längden. När han skulle vinna världen gav han det mest värdefulla han hade – sin egen son. Historien visar oss att, när det ser som mest hopplöst ut, kan en generös gåva skingra det mest kompakta mörker.

Ruben Agnarsson
ledarsidan@varldenidag.se

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS