Nyheter
”Vi kan inte avskaffa ondskan”
Försvarsminister Karin Enström talar vid Folk och försvars rikskonferens på högfjällshotellet i Sälen på tisdagen.
Foto: Henrik Montgomery / TT
Det var på Folk och försvars årliga rikskonferens som Sara Skyttedal från Kristdemokratiska ungdomsförbundet (KDU) menade att "pacifism skrämmer mer än alla kärnvapenstater tillsammans". Orden har fått hård kritik men Sara Skyttedal står fast vid sin åsikt.– Pacifism bottnar i en utopisk världsbild, säger hon.
Sara Skyttedal, ordförande i KDU, var en av de politiska ungdomsförbundens representanter som fick ge sin syn på svensk försvarspolitik under Folk och Försvar i Sälen. Hon framhöll bland annat att det som styr debatten om försvaret är pacifism, och att pacifismen skrämmer mer än alla kärnvapenstater tillsammans.
Kritiken mot KDU:s hållning har kommit från flera håll. Svenska freds ordförande Anna Ek bloggar till exempel:
"Det stämmer att inte alla människor identifierar sig med ideologier eller -ismer som har världsfred i sitt sikte. Vissa av dem står exempelvis orubbligt stilla under ett kärnvapenparaply och stirrar blint på ömsesidiga hot. Förhoppningsvis klarnar dock sikten hos dem som är kloka nog att vända andra kinden till och får nya perspektiv."
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP