Nyheter

Världen bad för Eriksen – är nu åter i toppfotbollen

I lördags, när Brentford besegrade Norwich på bortaplan, spelade Brentfordspelaren Christian Eriksen sin första hela fotbollsmatch sedan hjärtstoppet i juni. Foto: Aaron Chown/AP/TT
I lördags, när Brentford besegrade Norwich på bortaplan, spelade Brentfordspelaren Christian Eriksen sin första hela fotbollsmatch sedan hjärtstoppet i juni. Foto: Aaron Chown/AP/TT
Panikscener utbröt när lagkamraterna i Danmark insåg att Christian Eriksen befann sig i ett allvarligt tillstånd. Foto: Martin Meissner/AP/TT
Panikscener utbröt när lagkamraterna i Danmark insåg att Christian Eriksen befann sig i ett allvarligt tillstånd. Foto: Martin Meissner/AP/TT
Christian Eriksen med sin nya Brentfordtröja. Foto: Matt Dunham/AP/TT
Christian Eriksen med sin nya Brentfordtröja. Foto: Matt Dunham/AP/TT

Många minns de otäcka bilderna som skildrade att fotbollsspelaren Christian Eriksen drabbats av hjärtstopp under en EM-match i somras. I samband med händelsen uttryckte flera personer att de bad till Gud och en snabb sjukvårdsinsats räddade Eriksens liv.Nu spelar dansken åter fotboll på toppnivå, i engelska klubben Brentford.

Publicerad Uppdaterad

Hade jag varit rädd så hade jag inte gjort comeback.

Christian Eriksen

Mitt under EM-matchen den 12 juni mellan Danmark och Finland på Parken i Köpenhamn föll Christian Eriksen plötsligt ihop på planen. Det visade sig att han drabbats av hjärtstopp. De danska lagkamraterna, med lagkaptenen Simon Kjaer i spetsen, insåg snabbt allvaret och tillkallade hjälp. Världen idag berättade efter matchen om att många bett till Gud för Christian Eriksen.

– Vi var på väg att förlora en vän och lagkamrat. Det var en hemsk upplevelse. Att Christian mår bättre betyder extremt mycket för oss alla. Jag kommer inte ihåg vad jag sade i bönen, men det har stärkt min tro, det är säkert, sade danske Barcelonaspelaren Martin Braithwaite till TT efteråt.

“Våra tankar och böner är med Christian Eriksen och hans familj. Fotbollsvärlden står tillsammans och hoppas gemensamt på goda nyheter. Jag räknar med att jag får se dig tillbaka på fotbollsplanen snart, Chris!”, skrev portugisiske storstjärnan Cristiano Ronaldo i ett inlägg på Instagram.

Hjälpinsatsen fick igång Christian Eriksens hjärta, men där och då var det osäkert hur det skulle bli med den framtida fotbollskarriären. Det stod tidigt klart att Eriksen inte skulle kunna fortsätta spela för sin tidigare klubb, regerande italienska mästarlaget Inter från Milano. Dansken har efter hjärtstoppet fått en defibrillator inopererad och då tillåter inte regelverket inom den italienska fotbollen spel.

Men i England har Christian Eriksen fått klartecken till att spela fotboll. Nyligen skrev han på ett kontrakt med Brentford i Premier League där han nu är lagkamrat med bland annat svenske backen Pontus Jansson.

– Hade jag varit rädd så hade jag inte gjort comeback, sade Eriksen på en presskonferens inför sin första match, enligt Aftonbladet.

I lördags, när Brentford besegrade Norwich på bortaplan, spelade dansken sin första hela fotbollsmatch sedan hjärtstoppet i juni och blev extra välkomnad tillbaka av Norwichspelaren Brendan Williams. Efter en duell med dansken såg Williams först ut att vara redo att börja bråka, men när han upptäckte att motståndaren var Eriksen följde han i stället upp närkampen med en kram, uppger Aftonbladet.

– Han (Christian Eriksen) var bra men kommer bara bli bättre. Det var fantastiskt att se honom på planen, sade Brentfords tränare Thomas Frank på en presskonferens efter matchen.

Powered by Labrador CMS