Nyheter
USA antog lag om stöd till förföljda i Irak och Syrien
USA:s president Donald Trump har undertecknat en lag som riktar bistånd direkt till förföljda och utsatta minoriteter från Irak och Syrien. Lagen föreskriver också att USA ska stötta arbetet med att ställa IS inför rätta för folkmord i Irak.
Lagen antogs enhälligt av senaten den 29 november och undertecknades i tisdags. Den har fått namnet ”Lagen om nödhjälp och ansvarsutkrävande för folkmord i Irak och Syrien (red anm. på svenska).
Den föreskriver att USA ska rikta hjälp till individer och grupper från religiösa och etniska minoriteter i Irak och Syrien ”som enligt utrikesministern varit föremål för folkmord, brott mot mänskligheten eller krigsbrott, och som riskerar förföljelse, påtvingad migration, folkmord, brott mot mänskligheten eller krigsbrott”.
– De senaste åren har IS utfört fruktansvärda illdåd mot religiösa och etniska minoriteter i Syrien och Irak, inklusive kristna, yazidier, shiamuslimer och andra grupper, sa Donald Trump vid undertecknandet, skriver nyhetsbyrån AP.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP