Syrien

Uppgifter: IS-koppling kan vara asylskäl – kristna anses vara mindre utsatta

Enligt uppgift kan personer med koppling till IS i Syrien bedömas ha skyddsskäl medan förföljda kristna anses ha ett minskat skäl till att få skydd i Sverige.

Göteborgs-Posten uppger att personer från Syrien med IS-koppling kan anses ha asylskäl. Migrationsverket tillbakavisar detta. Enligt tidningens uppgifter gör nya riktlinjer även gällande att kristna i Syrien inte längre har samma skyddsbehov, trots pågående svår förföljelse.

Publicerad

Anställda på Migrationsverket uppges nyligen ha fått nya instruktioner, som härrör från EU, om hur ärenden med personer kopplade till terroristorganisationen IS i Syrien ska hanteras. En källa berättar för Göteborgs-Posten att dessa ska anses ha en ”välgrundad fruktan för förföljelse” och att Migrationsverket måste kunna bevisa att de har begått krigsbrott för att neka dem asyl i Sverige.

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

139,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

229,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS