USA
Tusentals marscherade för livet i Washington – JD Vance närvarade
Vid årets March for Life i Washington beskrev USA:s vicepresident JD Vance om abortfrågan som avgörande för hela civilisationen. Enligt Vance står valet ytterst mellan en kultur formad av kristen tro och en återgång till hedniska ideal där människoliv förlorar sitt värde.
– Barbariets kännetecken är att vi behandlar spädbarn som olägenheter att kasta bort, i stället för de välsignelser att vårda som de faktiskt är, sade han.
När den 53:e upplagan av March for Life genomfördes i Washington under fredagen höll USA:s vicepresident JD Vance ett uppmärksammat tal där han sade att prolife-manifestationen i grund och botten handlar om ”huruvida vi kommer förbli en civilisation under Gud eller om vi i slutändan återvänder till hedendomen”. Det rapporterar Christian Post.
– Vi måste komma ihåg att det i den antika hedniska världen var rutin att göra sig av med barn. Från skeletten vid bordellerna till mayafolkets barnoffer – barbariets kännetecken är att vi behandlar spädbarn som olägenheter att kasta bort, i stället för de välsignelser att vårda som de faktiskt är, sade han.
Vance ställde detta mot samhällen präglade av judiskkristna värderingar och hänvisade till Psaltaren 139, där människan beskrivs som skapad av Gud.
– Den yttersta vänstern i det här landet säger till våra unga att äktenskap och barn är hinder, att det är oansvarigt, till och med omoraliskt. De säger oss att livet i sig självt är en börda, fortsatte han.
March for Life är USA:s största årliga prolife-manifestation och samlar deltagare från hela landet. Årets tema var ”Life is a gift” (Livet är en gåva).
Jennie Bradley Lichter, ordförande för March for Life, uttryckte sin uppskattning över vicepresidentens medverkan.
– Vi är hedrade över att han står med oss för de ofödda, sida vid sida med våra deltagare från hela landet, säger hon till Christian Post.
Den svenske USA-kännaren Ronie Berggren har på sin Facebooksida kommenterat uppslutningen bakom marschen, och jämför den med den senaste tiden uppmärksamhet kring den amerikanska migrationspolisen ICE.
”USA:s prolife-rörelse är sannolikt större än anti-ICE-rörelsen. I synnerhet de som faktiskt gör lite uppoffringar för att delta: tar ledigt från jobbet, lämnar barnen hos sin respektive och så vidare”, skriver han.