Nyheter

Terroristhyllare talar på fredsmöte

Terroristhyllare talar på fredsmöteI dag talar Azzam Tamini, som hyllar självmordsbombare och vill utplåna Israel, på Palmecentrets konferens om möjligheterna om fred i Mellanöstern. Riksdagsmannen Fredrik Malm (fp) ser mycket allvarligt på Palmecentrets inbjudan och Taminis medverkan.

– Tamimi är en person som står på barrikaderna för att palestinierna inte ska söka fred med Israel och som hyllar självmordsbombare.
– Att socialdemokraterna bjuder in en sådan här person, som motarbetar fred, innebär att man ställer sig på våldets sida. Att ledande socialdemokrater som Carin Jämtin ställer upp tycker jag är bedrövligt, säger Fredrik Malm till Aftonbladet.

Bland övriga talare under dagen återfinns de tidigare s-ministrarna Carin Jämtin och Lena Hjelm-Wallén. Palmecentret, som till stor del finansierar sin verksamhet med medel från Sida, och som nyligen utsåg Jens Orback till ny generalsekreterare, vill att konferensen ska vara en dialogkonferens om möjligheterna till fred och samverkan i Mellanöstern. Azzam Tamini, som gjort sig känd för flera kontroversiella uttalanden, kommer att tala under rubriken "Hamas – vilka är de och kan de lämnas utanför?".Projektledaren för Palmecentrets konferens, Faraj Abu-Iseifan, är medveten om Taminis uttalanden.
– Vi vill lyfta frågan om Hamas, vilka de är. Och Tamimi har väldigt god insyn i Hamas. Vi kommer att kritiskt granska Hamas åsikter och hans åsikter. Han kommer att frågas ut, han kommer inte att hålla ett tal, säger Abu-Iseifan till Aftonbladet.
– Det finns extrema åsikter bland många aktörer som vi har dialog med eller jobbar med. Men det betyder inte att vi har samma värderingar, vi är väldigt tydliga med att vi har en annan värdegrund.

Hamassympatisören Azzam Tamini är forskare vid Islamic Political Thought och bor i Storbritannien. I en intervju för fyra år sedan med brittiska BBC sa han att han var beredd att själv bli en självmordsbombare. "Att offra mig själv för Palestina är ärorikt. Det är den rakaste vägen att tillfredställa min Gud, och jag skulle göra det om jag hade möjlighet", sa han i intervjun.
I ett annat kontroversiellt uttalande sa han att "för oss muslimer, är martyrskapet inte slutet, utan början på de underbaraste av ting" och att "martyrens blod ger näring och bränsle för dem som fortsätter kampen."

Jacob Rudolfsson

Vill du läsa vidare?

Teckna en prenumeration för att ta del av denna artikel och mer på varldenidag.se.

ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL

2 månader för 10 kr!

KÖP

Världen idag
DIGITAL

129,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Världen idag
PAPPER

189,-

kr/månad ​​​​​​

KÖP

Powered by Labrador CMS