Nyheter
Svår kamp mot zikaviruset
Babyn Lara som föddes med mikrocefali undersöks av en neurolog på ett sjukhus i Campina Grande i Brasilien den 12 februari.
Foto: Felipe Dana / AP / TT
Fruktan för fosterskador orsakade av viruset zika har fått flera latinamerikanska länder att uppmana kvinnor till att avstå från att bli gravida.I Brasilien söker regeringen hjälp hos kyrkorna i kampen mot viruset – samtidigt som flera nationers stränga abortförbud ifrågasätts.
Myggfebern zika upptäcktes i Uganda för snart 70 år sedan och var fram tills nyligen ett tämligen isolerat fenomen och de drabbade blev inte svårt sjuka. Men under förra året kom rapporter från Brasilien om att många människor smittats av viruset, och det följdes av uppgifter om att ett stort antal barn fötts med fosterskadan mikrocefali, som innebär att barnet föds med ett litet huvud, eller att huvudet slutar växa efter födseln, och i många fall får barnet även hjärnskador och svåra livslånga handikapp.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP