Hela denna artikel är en annons
Tre profiler berättar: Så har den helige Ande verkat genom våra liv
I början av maj bjuder Skandinavisk teologisk högskola in till en helg med fokus på kraftgåvorna och ett liv i den helige Andes kraft. De erfarna predikanterna Per Åkvist, John Derneborg och Linda Bergling medverkar som talare.
Skandinavisk teologisk högskola (STH) anordnar 8–9 maj inspirationsdagar för den som vill lära sig mer om den helige Ande och kraftgåvorna. Dagarna är öppna för alla, men kräver anmälan.
Fokus ligger på hur helande och mirakler fungerar i praktiken och hur Guds rike blir synligt. Det handlar också om att förmedla vidare det Jesus gjorde. Bibelundervisning kommer att varvas med lovsång, bön och vittnesbörd.
Tre talare medverkar på inspirationsdagarna. Den första är Per Åkvist, som tillsammans med sin hustru Abbi leder Joshua Campaigns arbete i Etiopien. Den andra är John Derneborg, som är pastor i Pingstkyrkan i Vänersborg och har ett mångårigt engagemang i nätverket New Wine. Den tredje är Linda Bergling, som har arbetat i Sverige och internationellt med biblisk helandetjänst i över 50 år.
Mer information om talarna och allmän praktisk information finns att läsa på Skandinavisk teologisk högskolas hemsida.
