Nyheter
Stark kristen oro över Kanadas liberala utveckling
Under den nya premiärministern Justin Trudeau har landets liberala agenda accelererat. Kanada har infört läkarassisterat självmord, utredning av könsneutrala id-handlingar står för dörren, Trudeau hissade i somras en prideflagga utanför regeringsbyggnaden och han har uttryckligen sagt att pro life-kandidater inte är önskvärda i hans parti. Bland många kristna växer nu kritiken.
Ungefär 200 personer har fått hjälp att avsluta livet i Kanada sedan lagen om rätt till läkarassisterat självmord trädde i kraft i juni. Men siffrorna är osäkra, och det är också mycket annat när det gäller den nya lagen, skriver Toronto Star som konstaterar att även den mest grundläggande informationen om hur lagen hanteras och dess konsekvenser ännu saknas.
”Det finns få uppgifter om hur många som har begärt hjälp men som fått avslag, de medicinska tillstånden bakom begäran, de som har gjort förfrågningar men ändrat sig, och antalet människor som har dött innan begäran beviljades. Även statistik över kön, ålder och där dödsfall har inträffat är svårtillgänglig”.
Kort sagt, en genomgripande och mycket kontroversiell lag om att få hjälp att dö av läkare har införts. Men få, om ens någon, tycks ha riktigt grepp om vad som hänt sedan dess. Det medger till och med de som förespråkat lagändringen.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
HELG
159,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP