Nyheter
"Sex på kartan" får konkurrens
Utbildningsradions omdiskuterade satsning på sexualundervisning, "Sex på kartan", får konkurrens. Psykolog Alf B Svensson håller på att ta fram ett material om sex och samlevnad utifrån en kristen värdegrund och med fokus på ansvarsfulla relationer.
Tanken är att tonåringar och deras föräldrar ska kunna laddas ner materialet gratis på nätet, säger Alf B Svensson, som hoppas bli färdig med arbetet under den närmaste månaden.
– Sex på kartan handlar mycket om kondomer, kön och könssjukdomar och inte så mycket om relationer, känslor och etik. Jag tar upp frågor som många tonåringar ställer, som hur man blir attraktiv och omtyckt, hur man hittar "den rätta" och vad som gör att man passar ihop. Men också för- och nackdelar med att vara gift eller sambo och hur man får ett förhållande att hålla.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP