Nyheter
SEA: Feministministrar behöver markera mot Femenattacken
Demokratiminister Birgitta Ohlsson (FP) publicerade nyligen en bild på sig själv på Twitter med de spanska slagordet för bibehållen abortlag. Detsamma gjorde jämställdhetsminister Maria Arnholm (FP) på sin Facebooksida.
Foto: Privat
Jämställdhetsministern och demokratiministern behöver markera mot Femenattacken mot katolska domkyrkan, trots att de stödjer aktivisterna i sak. Det kräver Svenska evangeliska alliansens generalsekreterare Stefan Gustavsson.
Jämställdhetsministern Maria Arnholm (FP) och demokratiministern Birgitta Ohlsson (FP) behöver markera mot den attack som feministgruppen Femen gjorde mot katolska domkyrkan på Södermalm i Stockholm förra veckan, där tre kvinnor barbröstade skanderade slagord och visade plakat under pågående mässa i en protest mot den föreslagna restriktiva abortlagen i Spanien som gruppen menar att katolska kyrkan ligger bakom.
– Femenattacken mot Katolska domkyrkan i Stockholm är mycket upprörande. Det är ett starkt brott mot mötesfriheten. I ett demokratiskt land har vi frihet att anordna möten och vill man protestera mot något får man ordna ett eget möte och inte förstöra andras, säger Stefan Gustavsson i ett pressmeddelande.
– Vi har också religionsfrihet att uttrycka vår tro och tillbe som vi vill. Det stör mig därför att kristna bröder och systrar blir attackerade på det här sättet i samband med en helig stund som har en extra dimension av allvar och höghet.
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP