Nyheter
Plusarkiv: Stämningen på topp
Stämningen på topp –
Palin ger segerkänsla
När Sarah Palin accepterade partiets formella nominering som vicepresidentkandidat under onsdagskvällen exploderade hela Excel Center Arena av jubel och applåder. Hennes tal förstärkte segervittringen som genomsyrar hela det republikanska partiet här i Saint Paul.Mer än en delegat såg nog nästa vicepresident stå på scenen, även om de vet att mycket arbete återstår fram till valet i november.
Inte minst medias rapportering i Sverige ger intrycket att demokraterna skulle stå som självklara segrare i november, och nästan ha rätt till segern. Republikanerna däremot framställs inte sällan som något musealt märkligt.
I mina ögon är det olycklig,t eftersom det ger en skev bild av USA, och lämnar många svenskar förvirrade över hur amerikanarna inte tycks förstå sitt eget bästa. Så var det när George W Bush blev återvald 2004 - med större stöd än vid valet 2000 - och samma bild framträder nu när media rapporterar om McCain.
Men faktum är att mycket talar för att McCain/Palin står för de kvaliteter många söker.
Efter att ha förlorat två presidentval har demokraterna på många sätt befunnit sig i kris. Visserligen har de makten över kongressen, men som institution får den bara gott betyg av 13 procent (!) av befolkningen! Det är avsevärt lägre än president George W Bush får.
Det är inte minst missnöjet med etablissemanget i Washington som gör att många amerikaner nu söker förändring. Obama har också valt att fokusera förändring, men det är Palin som faktiskt genomfört det.
Sett mot bakgrunden av den tilltagande hotbilden i världen – med osäker utveckling i länder som Iran, Pakistan, Nordkorea, Darfur, Kina, och nu dessutom Ryssland/Georgien – önskar många dessutom en president som kan fatta rätt beslut i rätt tid.
Att Obama saknar erfarenhet i fråga om utrikes- och säkerhetspolitiken gjorde att han valde Joe Biden till sin vicepresidentkandidat. John McCain däremot har detta kunnande själv, och vid ett säkerhetspolitiskt seminarium jag besökte i går, menade en av föreläsarna att det vore som att bli golftränare åt Tiger Woods att bli utnämnd till säkerhetsrådgivare åt John McCain.
Just denna fråga bekymrar stora grupper i USA mer än exempelvis klimatfrågan. Och när det gäller energifrågan är det ökande bensinkostnader som oroar. De vill inte ha några mer skattepålagor, vilket skulle tala mer för McCain än Obama.
Redan under sitt tal under tisdagskvällen uttryckte Fred Thompson att motståndarsidan och liberal media är i ett tillstånd av panik efter utnämningen av Palin. Allt för mycket talar för att Obama/Bidens övertag två månader före valet är allt för lågt, och – även om det blir jämnt - talar mycket för att McCain/Palin till slut står som segrare i november.
Det är denna segerkänsla som har karaktäriserat konventet. Och den fullständigt exploderade när Sarah Palin accepterade nomineringen att bli republikanernas vicepresidentkandidat.
Mikael Oscarsson
redaktionen@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP