Nyheter
Otydlighet ett problem för KD
Stockholm Alliansens mest beskedliga medlem måste morska upp sig. Om Kristdemokraterna ska växa igen måste partiet också bli bättre på jämställdhet och hbtq-frågor, menar en intern analysgrupp. Men varken namn- eller partiledarbyte finns med på önskelistan i den rapport som partiets framtidsstrategigrupp på fredagen presenterade i riksdagen.
– Göran Hägglund är ett flöte för partiet, inte ett sänke, sa en av gruppens medlemmar, tidigare riksdagsledamoten Inger Davidson.
Ändå konstaterar man att KD-ledaren inte lyckades hantera debatten kring sjukförsäkringsreglerna i valrörelsen, och att partiets valslogan "Ett mänskligare Sverige" hamnade i kontrast till vad många uppfattade som orättvisor i systemet. Det sänkte partiet mot slutet av valrörelsen, enligt framtidsstrategigruppen.
Överlag har partiet haft svårt att hävda sig inom Alliansen.
– Vi har haft svårt att föra fram vad som är partiets egentliga åsikt, och vad som är kompromissad allianspolitik, sa Michael Anefur, ordförande för framtidsstrategigruppen.
Men otydligheten utåt speglar också en inre spretighet, en svag partiorganisation och brist på kommunikation mellan olika nivåer.
– Partiet uppfattas som att det saknar tydlig ledning vad gäller strategi och taktik. Det har ofta gått för lång tid till beslut, sa Michael Anefur.
Ett av flera sätt att råda bot är att ge partisekreteraren ökat mandat att företräda partiet utåt, menar gruppen. Vidare bör partiet satsa både på redan starka områden som familjepolitik, företagarpolitik, rättspolitik, miljö och global rättvisa, integrationspolitik och landsbygdspolitik.
Något som anses ligga partiet i fatet är vad gruppen benämner som bristen på "sammanhållen partikultur". Bakom detta uttryck döljer sig en känd palett av åsikter, alltifrån värdekonservatism till mer utpräglad socialliberalism.
– Visst ska det vara en spännvidd inom partiet, men man ska heller inte kunna säga att man kan tycka vad som helst och säga att det är kristdemokrati, sa Michael Anefur.
I synnerhet inom frågor som hbtq och jämställdhet riskerar partiet att uppfattas som bakåtsträvande, och måste skapa en enhetlig ideologisk linje, menade han.
Gruppen vill också att Kristdemokraterna tydligare gör upp med bilden av partiet som "kyrkligt".
– Det finns de som vill gå tillbaka och bli mer konfessionella. Då gäller det att klargöra att det har partiet aldrig varit, och att det skulle ta död på partiet, sa Inger Davidson, som i ett samtal efteråt utmanade de mer konfessionellt inriktade att ta upp en diskussion om "vad som menas med ett kristet parti".
– Kristdemokraterna står upp för människovärde, för förvaltarskapstanken, för personalismen, allt det vi samlas ideologiskt kring. Visst finns många som hämtar inspiration ur sin tro. Men när det handlar om att skriva program och driva politik, är det bara partiprogrammet som gäller.
De som känner att de inte vill gå emot sitt samvete i olika stridiga frågor, bör i stället fundera på om partiet är rätt fora för deras engagemang, menade hon.
Eva Janzoneva.janzon@varldenidag.se
ERBJUDANDE!
Världen idag DIGITAL
2 månader för 10 kr!
KÖP
Världen idag
DIGITAL
129,-
kr/månad
KÖP
Världen idag
PAPPER
189,-
kr/månad
KÖP